Hızırşah Kültür Evi’nde Musiki Şöleni

hızırşah kültür evi klasik konser

04 şubat Pazar günü Hızırşah Yaşayan Tarih Kültür Sergi Evi’nde Datça Klasik Türk Musikisi Topluluğu’nun konseri vardı. Saz ekibini Işık Sandalcı ( Keman ), Mustafa Dülger ( Ud ), Nurşen Çarga’nın (Bendir ) oluşturduğu konserde solistler Suat Gürce ve Güngör Önder’di. Bilmeyenler için kısa bir bilgi vereyim; Hızırşah Kültür Evi Eski Bir Kilise yapısının restore edilmesi ile bu duruma geldi. Datça Belediyesi ve Datça Yerel Tarih Derneğinin projesi Geka tarafından desteklenerek kültürel faliyetler için hizmete açıldı. Açılıştaki sergiden sonra  burada izlediğim ikinci etkinlik oldu. Gelecek günlerde Datçalılar, ilçemizi gezmeye gelenler burada daha birçok güzel etkinliği izleyecekler diye düşünüyorum. Kapalı, sıkıcı bir Datça havasında ruhları dinlendiren bir konserdi.

klasik müzik konseri

2010 yılında müziksever arkadaşların bir araya gelmesiyle oluşan Datça Klasik Türk Müziği Topluluğu zamanla büyüdü. Yılda iki kez olmak üzere konserler veren topluluk amaçlarını   ” Zevkle yaptıkları bu çalışmaları müzikseverlere de aktarmak, unutulmaya yüz tutan Klasik Türk Müziğine hizmet etmek ” diye açıklıyorlar. Tarzları geçmişteki oda müziği şeklinde.

Sultaniyegah Faslı ve Solo şarkılardan oluşan konserde eserleri yorumlanan besteciler; Kanuni Hacı Arif Bey, Dede Efendi, Ethem Bey’, Sami Bey, Lemi Atlı, Bilmen Şen, Cevdet Çağla, M. Nurettin Selçuk, Arif Sami Toker, Y.Asım Arsoy, Mustafa Sunar’dı.

musiki konseri

Yapının akustik özelliği sayesinde eserler mikrofon kullanılmadan seslendirildi, solistlerin söyledikleri eserleri nasıl yürekten söylediklerini fotoğrafta da görebiliyorsunuz. Mekan bu tür müzik faaliyetleri için çok uygun. İnsan sesini mikrofonsuz bu güzellikte dinleyebileceğimiz nadir yerlerden. Klasik Türk Müziğini çokça severek, hissederek yorumlayan  arkadaşlarımızı kutluyorum.

hızrşah kilesesi'nde etkinlik

Musikiseverler bu konser için Hızırşah Kültür Evi salonunu doldurdu. Herşey çok güzeldi, bu tür müzik etkinliklerinde küçük bir ses bile çok önemli. Bunu dikkate almak gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.