gemi maketleri sergisi

Gemi Maketleri Sergisi

 

11 ekim çarşamba günü Liman Sergi Salonu’nda Demokan Ökten’in Gemi Maketleri Sergisi’nin açılışı vardı, sergiye ilgi büyük oldu. Fotoğrafta Demokan Ökten  üzerinde Atamızın fotoğrafı bulunan Bandırma Vapuru maketi önünde eşiyle görülüyor. Sergi açılışına Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Başkan yardımcısı İnci Bilgin ve pek çok kişi katıldı. Sergi 18 Ekim tarihine kadar saat 13.00 ten sonra gezilebilinir.

gemi maket sergisi

 

Demokan Ökten1954 Tarsus doğumlu, yaşamı İstanbul’da geçmiş, 5 yıldır Datça’da ikamet etmekte. Maket çalışmalarına  2009 yılında bir tesadüf eseri başlamış. Eşiyle bir gün İstanbul Belediyesinin meslek edindirme kurslarına gitmişler, orada gemi maketleri kurslarını görüp kaydolmuş.  Altı ay süren bir eğitimin ardından bugünlere uzanan bir serüvenin içinde buluvermiş kendini. Ondan sonra baka baka araştıra araştıra kendimi geliştirdim diyor. Yıllar önce Datça’ya gelmeden deniz özlemimi ben de maket çalışmalarıyla gidermiştim, oradan biliyorum, büyük sabır, dikkkat ve emek isteyen işler. Tabii ben bu kadar ayrıntılı çalışmamıştım.

 

Sergide aslına uygun olarak belirli oranlarda küçültülerek yapılmış çeşitli tiplerde 12 gemi maketi bulunuyor, maketlerin üstünde planları var. Bir çalışma ortalama yedi ay kadar sürüyor, Toulouse Kalyon çalışması 11 ay sürmüş. Sergide maketleri bulunan tekneler; Sümbeki, Bandırma Vapuru, Fenerbahçe Vapuru, Kalender Vapuru, Kartal Arabalı Vapuru, Gırgır, Çektirme, Bodrum Guleti, Toulouse Kalyon, Nehir gemisi, Tırhandil, Kayık

Son başladığı çalışma bir motor yat. Tersanede tekne nasıl yapıyorsa aynı işlemler yapılıyor, malzeme olarak ıhlamur ağacı ve çeşitli kaplamaları kullanıyor.

 

O maketler yapılırken ne hayaller kurulur, küçük bir yelkenli maketine bakarak bir şiir yazmıştım.

Masamın Üzerinde Küçük Bir Yelkenli

Özlemlerim rüzgar oldu
yelkenlerinde
açıldım denizlerine düşlerin
mavi, mor, yeşil
rengarenk denizlere
gözlerin uzak kıyılarda
koştum sana
okşayarak suları
yaklaştıkça kaçan
saçları dalga dalga
bir deniz kızı
çekti beni okyanuslara
bakışlarında martılar
çığlık çığlığa..
Düşler son bulduğunda sen
küçük bir yelkenlisin yine
masamın üzerinde süzülen
yüreğimde coşkular
deniz gibi kabardıkça
duygular rüzgar olup estikçe
daha çok maceralarımız
olur seninle
küçük yelkenli.

Muzaffer Özgen

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir