Engelim Olmayın Derneği’nden Anlamlı Bir Sergi

engelim olmayın derneği sergisi

Datça Belediyesi ve Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği’nin katkılarıyla yapılan Engelim Olmayın Derneği Karma Resim, Heykel ve
Seramik Sergisi’nin üçüncüsü 23 Haziran Cuma Günü  gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Çatal Mağara Sergi Salonunda gerçekleştirilen sergiye ilgi büyük oldu. Bu yılki serginin amacı sergilenen eserlerden elde edilen gelirle 3.5 yaşındaki SMA hastası Bade Özkan’ın tedavisine ve ihtiyaçlarına yardımcı olmaktı. Kırktan fazla sanatçı eserlerini derneğe bağışlayarak bu anlamlı çabaya destek oldular.

SMA hastası Bade Özkan’ın babası Salih Özkan basına yaptığı açıklamada bu sergi ile elde edilecek gelirden çok bu hastalığa dikkat çekmeyi amaçladıklarını söyledi.   Dünyada ve ülkemizde pek çok çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan bu hastalık çocukluk döneminde kendini göstermeye başlıyor. Genetik bir rahatsızlık,  bozuk gen anne ve baba’dan çocuğa geçtiğinde ancak o zaman çocuk SMA hastası olabiliyor. Özkan ailesinde de durum böyle. Salih Özkan her şey kader değil diyerek yeni evlenecek çiftlerin bu konuda bir genetik testi yaptırmalarını öneriyor. 10 ve 3.5 yaşında iki kız çocuğu babası olan Salih Özkan’ın büyük kızı sağlıklı, SMA hastası Bade serginin olduğu gün hastanedeydi.

Bu hastalıkla mücadele eden ailelerin karşılaştıkları zorluklardan biri de bu gibi hastaları pek çok hastanenin kabül etmeyişi, Özkan ailesi iki yıldır çocuklarının tedavisini bu gibi hastaları kabul eden tek hastane olan Marmaris Ahu Etman hastanesinde sürdürmekteler. Henüz belirli bir tedavisi olmayan SMA’da bazı bakımlar yapılarak, ilaçlarla hastanın yaşam kalitesinin artırılması amaçlanıyor. Son yıllarda yapılan  kök hücre çalışmaları başarılı sonuçlar vermiş, ülkemizde de artış gösteren rahatsızlıkla ilgili çalışmalar devam etmekte, umarım yavrularımız ve aileleri için sevindirici haberleri yakın zamanlarda duyarız.

Salih Özkan ve Engelim Olmayın Derneği’nden arkadaşların verdikleri bilgiler bu hastalıkla mücadele eden ailelerin ne zorluklar ve acılar çektiğini gözler önüne seren bilgilerdi. Yurt dışında bulunan bir ilaç varmış ki daha ülkemize gelmemiş. Hasta çocukların bu ilacı ömür boyu kullanması gerekiyor, ilacın bir yıllık tutarı 500.000 dolar civarında.

Bade’ye destek olmak için gelen birçok kişi vardı, makbuz kesilirken kuyruklar oluştu. Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve Meclis Üyesi arkadaşlar da sergi açılışındaydılar. Özkan ailesine geçmiş olsun diyorum, umarım Bade  ve bu durumdaki hastalarımız için yarınlar umut dolu olur, acıları, sıkıntılarına bir çare bulunur. Salih arkadaşımızın dediği gibi henüz yeni, yeni bilgi sahibi olduğumuz bu rahatsızlığa karşı daha bilinçli hareket etmek, önlemler almak elimizde.

Bu arada bu sergi ile Cumhuriyet Meydanı yanındaki Çatal Mağara uzun bir aradan sonra tekrar sanat galerisi olarak kullanıma açılmış oldu. Datça’ya ilk geldiğim yıllarda da sanatçılar eserlerini  eski bir geçmişi olan bu yapılarda sergiliyordu. Adı üstünde Çatal Mağara birbirine bitişik tonozlu iki yapıdan oluşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir