Eğlenceli Bilim Atölyeleri, Eğlenirken Yeni Bilgiler Edindik.

girdap oluşturma

Girdap atölyesinde girdap nasıl oluşur deneylerle gösterilirken, sağ altta üç boyutlu yazıcılardan yararlanarak üç boyutlu şekiller yapıldı.

öğrenci deneyleri

Roketleri ve rüzgar paneliyle elektrik elde etmeyi gördük. Pet şişeye bastırarak oluşan basınçla roketler havalandı.

kaymakam vehbi bakır etkinlikte

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır atölyeleri tek tek gezerek bilgi aldı, çocuklara sorular sordu. Solda, paraşüt atölyesinde paraşütler yapılıp uçuruldu. Sağ tarafta bulaşık deterjanı ve mürekkeple tabakta ebru oluşturulması görülüyor.

eğlenceli bilimsel deneyler

Solda bitkilerde foto sentez olayı deneyle açıklanıyor. Sağ üstte denge atölyesinde çocuklar hem eğlendi hem öğrendi. Sağ altta,  elektirik mıknatısı deneyle gösterildi.

bilim şenliği

Saksılarla ses olayı açıklandı. Sağ altta çocukların eğlencelerine büyükler de katılınca bu görüntü ortaya çıktı. Her köşede bir deney ve başında bolca çocuk vardı.

veli-der datça

Etkinlikteki bilimsel gösteri ve deneylerin hazırlanmasında büyük katkısı olan Marmaris Üreten Çocuklar Akademisi Derneği’nden Ahmet  Karakaş çocuklara eğlenceli deneyler yaptı, çocukların oldukça neşelendiği anlardı. Sağ altta Datça Veli- Der Başkanı Rıza Temir görülüyor, kendisinden derneğin çalışmaları ile ilgili bilgi aldım. 2013 yılında İstanbul’da kurulan Veli-Der’in  daha sonra değişik yerlerde şubeleri oluştu, bunlardan biri de Datça, velilerle birlikte çağdaş, bilimsel bir eğitim doğrultusunda çalışmalar yapılıyor. Bu sayede toplu olarak seslerini, dileklerini duyurabiliyorlar. Çalışmalarını Bülent ecevit Kültür merkezinde sürdürüyorlar.

Dağıttıkları broşürde Datça’daki velileri ve eğitim gönüllülerini kendilerine katılmaya çağırıyorlar. İletişim: 0532 614 02 11, 0538 972 3305

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir