Datça’nın Kalkınmasındaki Yol Haritası Belirleniyor.

datça'nın kalkınmasında yol haritası çalışması

Proje fikri ve ilk çalışmaları Datça Kent Konseyi tarafından yapılan, Mutso ve Datça Belediyesi işbirliği ile yaşama geçirilen ” Datça’nın Kalkınma Stratejisinin ve Yol Haritasının Belirlenmesi ” projesi için Geka’nın da desteği alınarak çalışmalara başlandı. Proje çalışmaları TEPAV ( Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı ) tarafından sürdürülen projenin ilk aşaması için 20 Temmuz Perşembe günü proje ortakları ve toplumun değişik kesiminden kişiler, Uğurlu Düğün Salonunda bir araya geldi. Üstteki fotoğrafta projenin yaşama geçirilmesinde büyük katkıları olan Mutso Başkanı Bülent Karakuş ve ekibi ile Datça’dan çalıştaya katılanlar görülüyor. Alttaki fotoğraflarda Projenin hazırlanmasında ve kabul görmesinde büyük çabaları olan  Datça Kent Konseyi Başkanı Hayriye Balkan  ve Datça Kent Konseyi üyesi mimar Tülay Özberk görülüyor.Tülay’la çektirdiğim fotoğraf öğrencilerimizin Datçamızın geleceğinde söz sahibi olması ve katkı yapması adına benim için anlamlı bir fotoğraf.

çalıştay konuşmaları

Sunuculuğu’nu Datça Belediyesi’nden Özgür Mutlu’nun yaptığı çalıştayda ilk Konuşmayı Yapan Datça Belediye Başkanı Güsel Uçar konuşmasına Projenin mimarı Datça Kent konseyi’ne teşekkür ederek başladı. ” Bize geldiler, projenin Datça için ne denli faydalı olacağını anlattılar. Biz de ilk adımları atarak  Mutso ve Geka’nın destekleriyle bugünlere geldik, kendilerine çokça teşekkür ediyorum. Biz her zaman şunu düşünürüz; biz niye varız? İnsanımızın yaşamını kolaylaştırıcı hizmetleri yaparak onların huzurlu, mutlu yaşamasını sağlamalıyız. Bunların sağlanması ilçenin ekonomisine, gelişmesine bağlı. Bu düşüncelerle Datça’nın Kalkınma stratejisini ve yol haritasını belirleyeceğiz. TEPAV’ın da bilimsel çalışmalarıyla Datçamızın kalkınması nasıl sağlanır , birlikte, katılımcı bir şekilde belirleyeceğiz. ” diyerek katkıda bulunanlara, destek verenlere teşekkür etti.

Daha sonra konuşan Mutso ( Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ) Başkanı Bülent Karakuş Datça’nın büyük bir potansiyele sahip olmasına karşın şimdiye dek bu potansiyelin nasıl değerlendirileceğine dair yapılmış bir yol haritasının olmadığını belirterek projeyi kendilerine ileten Kent konseyi başkanı ve üyelerine teşekkür etti. Karakuş konuşmasında özetle ” Kent Konseyinden arkadaşlar  gelip böyle bir yol haritasını TEPAV’la yapmayı düşündüklerini söylediklerinde çok memnun oldum. Çünkü Tepav stratejik plan konusunda, ekonomik araştırmalar konusunda ülkemizin en önemli kuruluşlarının başında geliyor. Katkılarından dolayı Tepav direktörüne ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bugün 1. aşamayı sonlandıracağız, ikinci aşama tamamlandığında  tam bir yol haritasını elimize almış olacağız. Öncelikle Ege bölgesinde Datça’nın rekabet düzeyinin artırılmasını, Datça’nın kalkınmasının hızlandırılmasını nasıl yapacağız önemli olan bu. Datçamızın mevcut sosyal ve ekonomik durumunun ortaya konması, doğal, kültürel, ve tarihi mirasını gözeten, koruyan mantıklı bir kalkınma stratejinin belirlenmesi önemli. Datça’nın güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkararak zayıf yönlerini güçlendirerek güçlü yönlerini daha ön plana çıkararak hep birlikte, fikir birliği ile yapmaya çalışacağız. Yerelden genele doğru kalkınmanın en iyi kalkınma şekli olduğu kabul ederek diğer ilçelere örnek olabilecek bir proje ortaya çıkarılarak ileride İlimizin de stratejik planını yapmayı hedefliyoruz. ” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Datça Kaymakamı Vehbi Bakır Datça’nın geleceği açısından çalıştayın başarılı olmasını dileyerek , konuşmasında özetle ” Bu projenin gelecekteki imkanların tespit edilmesi açısından faydalı olacağını ümit ediyorum. İyi niyetli bütün çalışmalar güzeldir, temel esas insanımızın mutluluğudur. Önce burada yaşayan insanların sonra Datça’ya gelen misafirlerin mutlu olmasıdır. Bunun için yapılması gerekenleri, elimizdeki mevcut imkanları ve bu imkanları doğru değerlendirmek adına dışarıdan yapacağımız katkıları iyi düşünmemiz gerekiyor.  Bu çalışmalara katkı sunan, bilim adamlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. ” diyerek hayallerle, gerçekleri dengeli bir şekilde buluşturmamız gerektiğini ifade etti ve emeği geçen, katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

datçanın yol haritası çalştayı

Konuşmalardan sonra çalıştay çalışmalarına geçilerek TEPAV ekibinden arkadaşlar söz alarak Tepav’la ve çalışmalarıyla ilgili bilgi verdiler. Çalıştaya Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve Meclis Üyeleri, Mutso Başkanı Bülent Karakuş ve Mutso ekibinden arkadaşlar, Geka temsilcisi, Kamu kurum ve kuruluşları, sivil insiyatifler, özel sektör ve yerel halktan kişiler katıldı.

Proje Çalışmalarını Sürdüren Tepav ekibinden Yakup Peker, Selçuk Sertesen, Gizem Ökten, Murat Kenanoğlu  yapmış oldukları çalışmalarla ilgili bilgi verip, çeşitli konularda fikirlerimizi aldı. Yuvarlak masalarda moderatörlerin etrafında bir araya gelen  katılımcılar, kendilerine verilen elektronik cihazlarla perdeye yansıtılan konular hakkındaki fikirlerini, seçeneklerini belirttiler.

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir