datça mesudiye

Datça Mesudiye

ovabükü fotoğrafı

Ovabükü’nde birçok turistik işletme, konaklama tesisi yer almakta. İşletmelerin plajda şemşiye ve şezlongları bulunmakta. Sahil boyunca uzanan cafe ve lokantalarda serin bir ortamda oturup tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Buralara gelip te konuştuğum kişilerden memnun olmayanına rastlamadım desem abartma olmaz veya ben denk gelmedim ama Betçe sahillerindeki sıcak insan davranışı ve doğal ortam insanları tekrar tekrar bu sahillere çekmekte. OVABÜKÜ ile ilgili yaptığım sayfa.

Ovabükü'nde gün batımı

Mesudiye sahilleri her mevsim ayrı bir güzelliğe sahiptir, kışın doğa yürüyüşleri, bisiklet sporları için çok uygun olan bu yerlerde kış boyunca hizmet veren tesisler de bulunmakta.

mesudiye avlna'da kahve

Avlana Mesudiye’nin merkezi konumunda, ilk yerleşim yerlerinden, yüksekte yer alıyor, bu yoldan devam ederseniz Knidos yoluna çıkarsınız. Avlana’da Anadolu’daki kahveleri andıran bir kahve bulunuyor, burada mola verip çay içmelisiniz, insanlar misafirperver. Bu yoldan inerken veya çıkarken Mesudiye manzarasını izlersiniz. Avlana’da bir Sağlık Evi, muhtarlık binası bulunmakta.

avlana sulama havuzu

Avlana’da dağlardan gelen kaynak suları yaz kış akmakta, geçmiş yıllarda bu havuza biriken kaynak suları ile ovadaki bahçeler sulanırmış, şimdi herkesin bahçesinde arteziyen var, bu sular yoldan aşağıya başıboş akmakta. Gelişmiş bir ülkede bu verimli topraklar ve bu sular böyle heba edilirmiydi.

avlana çeşme

Avlana’da kaynak sularının aktığı çeşme, birkaç sene önce buradaki Avlana evlerinden birine gitmiştim, çok hoş sıcacık bir evdi.

avlana'dan mesudiye manzarasi

Avlana yolundan devam ettikçe Mesudiye manzarası sizi büyüler, doğayla iç içe turistik tesisler görülüyor. Son sayımlara göre 796 kişilik bir nüfusa sahip Mesudiye’nin yaz mevsiminde nüfusu oldukça artmaktadır.

daça mesudiye narı

Mesudiye narı oldukça özeldir, çekirdeksiz dediğimiz kolayca yenen bir tür, narın tadı bence biraz da havası ve toprağından kaynaklanıyor. Mesudiye’ye nar zamanı gelmişseniz tatmadan ve yanınıza almadan gitmeyin.

kabak çiçeği dolması

Kabak çiçeği dolması buraların yöresel yemeklerindendir, yazları birçok restoranda bulabilirsiniz, bunun yanında yöresel salata ve mezeler de oldukça lezzetlidir. Deniz ürünlerinden fazla söz etmiyorum, lokantalarda bulabilirsiniz ama bu kıyılarda da her geçen yıl deniz ürünlerini bulmak zorlaşıyor.

 

Mesudiye Oteller, Pansiyonlar

Mesudiye Minübüsleri

Mesudiye’de Yürümek

Bayram’da Mesudiye

Mesudiye Adatepe Kalesi

Hayıtbükü’nde Kasım

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir