Fok Badem Hayıtbükü'nde 1

             
 

 
 

 

 

 

22 Kasım tarihinde güzel bir Datça havasında yarımadanın uç kısmında ilginç bir gezi yaptım , dönerken Mesudiye 'ye ayrılan yola girdik ve Hayıtbükü'ne kadar gittik.Burada beni bir sürpriz daha bekliyordu:Meşhur fok Badem Hayıtbükü'nde bir teknenin arkasında dinleniyordu.Hikayeye Mesudiye kısmından başlayayım.

Sapaktan ovaya kadar bayağı bir yol var , yükseklerden aşağı doğru inerken Ovabükü'nün manzararasını yudumluyorsunuz.

Bu kısımlarda villa tipinde bir çok yapı var, taş malzemeyle yapılmış , uzun taş duvarlarla çevrili.

Aşağıda Mesudiye'nin mahalleleri görünüyor

Hayıtbükü tarafı

 

Fotoğraf çekmek için durduğumuzda önümüzdeki evin çatısında bize bakan kukumav kuşunu gördük.

Ovabükü'nden Datça'ya doğru giden yol, virajları geçerek yukarıya doğru tırmanıyorsunuz.

Ovabükü ve Adatepe , geçenlerde sayfamda işlemiştim

Adatepe'nin Hayıtbükü tarafı

Datça'da biz sonbaharı pek yaşayamıyoruz , yaprakları sararıp dökülen ağaçlar fazlaca yok.Her zaman çay içtiğimiz bahçede sonbaharın görüntüleri vardı. Bu görüntüleri çekmek için kameramı çıkarırken Badem teknede diye seslendiler.

Ahşap iskeleye bağlı bir teknenin arkasında Badem derin bir uykudaydı.Bu Badem çıktı çıkalı denk gelip de bir fotoğrafını çekemedim.Gazetelerde , televizyonlarda Badem Datça'da dedikçe herşeyin fotoğrafını çektim de bir bu Badem'i görüntüleyemedim diyordum , kısmet bugüne imiş , çay içmek için buraya gelmesem yine göremiyecektim.

Buraya gece gelmiş ve hemen bu teknenin arkasında yerini almış.Bu mevsim kalamar zamanı , onların peşinde koşuyordur. Balıkçılar için fok görmek geceyi uykusuz geçirmek anlamında , sabaha kadar ağlarıma bir zarar geldimi diye arada bir uyanırsınız, foklar da kolaya alıştı , balıklar azaldıkça yakalamak zorlaşıyor , hazır ağlarda varken alayım diyorlar .Bunu yaparken de mecburen ağları parçalıyorlar. Ama bunca yıldır hiç bir balıkçının bir foka zarar verdiğini görmedim.

SAYFANIN DEVAMI

 

Resim ve metinler izinsiz ve www.datcadetay.com Adresi belirtilmeden kullanılamaz.Web sitenizde paylaşmak için sadece linkini veriniz.