datça'da karantina günleri

Datça’da Karantina Günlerimden Notlar

Karantina günlerimiz evimizde çeşitli etkinliklerle devam ediyor, eşim ev işleri, yemek yaparak, torunumuza oyuncak bebekler örerek zamanını geçirirken ben çoğu zaman bilgisayar başındayım. Projeler için çalışmalarım oluyor, filmler, videolar izliyorum. Kısacası bilgisayar olmasa biraz zor olurdu benim için. Diğer zamanlarımda bahçeye iniyorum çektiğim videomda bu anları izleyebilirsiniz. Bu arada herkes gibi benim de diyeceklerim var, belki zaman zaman dile getirilmiştir, benim gözlem ve düşüncelerim; Bu virüs bulaşırken genç, yaşlı demiyor sadece yaşlı kişilerin kaybı daha çok, daha hassaslar. Bulaşan herkes dağıtıcı, ülkemizde toplumsal disiplin ve ilkelerin olmadığını daha önce belirtmiştim, Her yaştan insanı sokaklarda yan yana görüyoruz, bu herkesi tehdit eden bir bela ve sadece bir kısım insana yasak koyan bir başka ülke de duymadım.  Bilim insanları zaman zaman uyarıyor radikal tedbirler almakta geç kalmayın diye. Biz elimizden geldiğince  dikkatli olmaya çalışıyoruz, bilinçli bir birey her yaşta kendini bilir nerede nasıl davranacağını bilir. Bazı yaşlılar gibi genç olup ta bu işin ciddiyetini kavrayamamış, idrak edememiş çok sayıda insan var, çünkü bilimsel düşünceyi yaygınlaştıramadık, cahil insanlar daha çok olsun dedik, uzun yıllar böyle geçti. Şimdi bilinçli, dirayetli, ilkeli, dayanışması güçlü toplumların daha az bir zararla bu virüs belasından kurtulacağı apaçık ortada. Bazen hızlı ve doğru karar vermek gerekir bu gibi bireyler her ülkede kurtarıcı olabilirler.

Bizim gibi ülkelerde kalabalık ailelerde yaşayan çok insan var, genci, yaşlısı herkes risk altında, birisinin hata yapması hepsini etkileyecek, bu hepsi ülkemizi etkileyecek. Bizim bana göre bu virüs karşısında diğer bir yumuşak yanımız bu. Genç, yaşlı demeden çok mecbur kalmadıkça yan yana gelmemek, dışarıya çıkmamak lazım, sonra durdurmanın ne denli zor olduğunu Avrupa ülkelerinden izliyoruz. Eczane, market gibi çalışmak zorunda olan yerler var, onlar da önlemler almaya başladı, sağlık çalışanları, bunlar büyük bir risk altında özveriyle çalışıyorlar. Bazı diğer sektörlerde de çalışmalar devam ediyor, benim burada gördüğüm inşaatlar ara vermedi.

Diğer taraftan su bu zamanda en ihtiyaç duyduğumuz maddelerden, onsuz bir şey olmuyor, virüs karşısında temizliğimize önem vererek onu diğer zamanlardan daha çok kullanır olduk. israfı önlememiz lazım, dikkatli olmamız lazım, bu yaşanılanlar uzun sürerse su sorunları olabilir.

2 yorum

  1. Muzaffer bey inşallah sağlık lısınız dır video larınızı göremiyorum
    Ekrem bey e selamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir