datça'da 23 nisan

Datça’da Çocuklarımızla Bir 23 Nisan’ı Daha Yaşadık.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk çocuklarına armağan ettiği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Datça’da tören ve gösterilerle kutlandı.  1920’de Türk Milletinin bağımsızlığı ve çağdaşlaştırılması yolunda atılan ilk adım olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi açılışının 97. yılı kutlamalarında Cumhuriyet Meydanı’ndaki Çelenk koyma töreninin ardından  Anfi Tiyatro’ya geçildi. Kutlamalar İlkokul öğrencilerinin gösterileri ile devam etti. Şiirler okundu, dans ve folklor gösterileri yapıldı.

23 Nisan’a gelirken hava durumu olarak şimdiye dek görmediğimiz bir hava durumu vardı, kış günlerine geri dönmüş gibiydik. 23 Nisan günü Cumhuriyet meydanına geldiğimde üzerimde parkam vardı. Çocuklar için endişeleniyordum, gösterileri nedeniyle üzerlerindeki giysiler ince oluyor. Neyse Anfi tiyatro’da Datça’nın güzel yüzünü gördük, hava diğer günlere göre daha yumuşaktı.

Şimdiye dek öğrenci, öğretmen ve bir vatandaş olarak birçok 23 Nisan yaşadım, çoğu benzer etkinliklerle yapılan 23 Nisan’lar. Son yılllarda bu etkinliklerde benim için en güzel olay öğrencilerimin çocuklarını izlemek oldu. Onlarla aynı heyacanı duydum, tüm çocuklarımızı ilgiyle izledim. Yüzlerindeki heyacanı, sevinci gördüm, sevinçlerinin, mutluluklarının gelecek yaşamlarında da devam etmesi hepimizin en büyük dileği. Herşey onlar için, onlar mutluysa bizler de mutluyuz, huzurluyuz. Datça Detay arşivlerinde çocuklarımızın ilkokul, ortaokul, lise dönemlerine ait etkinlikleri izlemek mümkün.

Milli Bayramlarımızın hepsi belli bir anlam taşır, sıradan etkinlikler değildir. Çok zorluklarla yedi düvele karşı verilen bir kurtuluş savaşı sonunda bu Cumhuriyet kuruldu. Yaşadığımız coğrafya bu günlerin, verilen mücadelenin unutulmamasını gerektiriyor. 23 Nisan öğrenci velilerinin heyacanla bekledikleri bir gün, Anfi tiyatroyu dolduran birçok kişi çocuklarını görmeye gelen, onların mutlu anlarına tanıklık etmek isteyen anne, babalar, akrabalardı. Veliler heyacanla onları izledi, fotoğraflar çekti. Gösteriler devam ettikçe yavaş yavaş bazı velilerin Anfi Tiyatrodan ayrıldıklarını gördüm. Çocuğunun gösterisi bitince ayrılanlar oluyor, bu kez hava soğuktu ama genelde böyle oluyor.

23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

Okul bandosu eşliğinde Cumhuriyet Meydanına gelen öğrenciler, protokol ve halk çelenk koyma töreni için meydandaydı. Öğrencilerin velileri heyacanla çocuklarını izlemek için gelmişlerdi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın Milli Eğitim Çelengini törenle Atatürk Anıtına sundu. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından istiklal Marşımız söylendi. Daha sonra Anfi Tiyatrodaki kutlama programına geçildi.

Öğrenciler ve halk Anfi tiyatroyu doldurdu.

Protokol yerini aldıktan sonra kutlama programına geçildi.

Etkinliğin sunuculuğunu rehber öğretmen Sevgi Seferoğlu ile Kazım Yılmaz İlkokulu 4/D öğrencisi Soykan Kantarlı yaptı.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir