Datça’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Datça’da Cumhuriyetimizin 94. yılı Kutlama Programı 28 Ekim cuma günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk sunma töreni ile başladı, 29 Ekim Pazar Günü Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan kutlama programından sonra akşam Okul bandosu ve Fener alayı eşliğinde Şenkaya kavşağından başlayan Cumhuriyet Yürüyüşü Cumhuriyet Meydanında son buldu, Datçalılar Geleneksel Cumhuriyet Bayramı Konserinde Hüseyin Turan ve orkestrasının müzikleri ile coşkulu bir gece yaşadı.

29 ekim cumhuriyet bayramı

 

29 Ekim Pazar günü saat 09.30 da öğrenci bandosu eşliğinde okullar Şenkaya kavşağından başlayarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdüler. Yol boyunca öğrencilerin yürüyüşü ilgiyle izlendi, Datçalılar onlarla birlikte Cumhuriyet Meydanı’na yürüdüler, fotoğraflar, videolar çekildi.

 

Öğrencilerin alandaki yerlerini almasıyla birlikte Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programına geçildi.

 

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Garnizon Komutanı Yarbay Erdim Zeren ve Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar Halkın ve öğrencilerin Cumhuriyet Bayramını kutladılar.

 

Daha sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarının, aziz şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız söylendi.

Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi Öğrencisi Berfinsu Basut ” Atatürk bir çıkıştır varış değil ” adlı şiiri okudu.

 

Datça Belediyesi Cumhuriyet Meydanı’nda bayram şekeri dağıttı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Datça Kaymakamı Vehbi Bakır yaptı. Vehbi Bakır ” Bugün dünyanın en kıymetli toprakları olan aziz vatanımız üzerinde bizlerin her zaman hür, bağımsız ve bir bütün olarak yaşaması için yüce milletimizin azim ve kararlılığıyla kurulan Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümünü büyük bir mutluluk heyacan ve gururla kutlamanın kıvancı içindeyiz, kutlu olsun..” diyerek başladığı konuşmasında ” Birinci Dünya savaşı sonrası ortaya çıkan olumsuz şartlarda Milletimizin bağımsızlığı ve bütünlüğü tehdit edilmiştir. Atatürk’ün Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşiyle tek yürek olarak başlatılan Milli Mücadele büyük Türk Milletinin bağımsızlığa, birlik ve beraberliğe olan inancının timsali olmuş ve tüm güçlüklere karşın eşine az rastlanılır bir zaferle kazanılmıştır. Zaferle sonuçlanan Milli Mücadelemiz milletimizin kendi iradesi doğrultusunda yönetimde söz sahibi olmasını sağlayan Cumhuriyet ile taçlanmıştır.
Şüphesiz Cumhuriyetin ilanı Türk Milletini muasır medeniyet seviyesine ulaştıracak adımların en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Milletimizin bağımsızlığından ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini tüm dünyaya ilan eden Cumhuriyet, çağdaş dünyada hak ettiğimiz yeri alma kararlılığımızın da göstergesi olmuştur. Her şeyin en iyisini hak eden milletimizi en yüksek refah düzeyine ulaştırmak için özveriyle çalışmalıyız. Daha güzel yarınlarımız için yaşamın her alanında çatışma yerine uzlaşmayı, kavga yerine hoşgörüyle gelen barışı, karanlık yerine aydınlığı seçmeliyiz. Cumhuriyet’in 94. yılını coşkuyla kutladığımız bugün, tam bağımsızlık ve halk egemenliğine dayanan demokratik, laik, sosyal hukuk devletini gerçekleştirme amacı doğrultusunda üstümüze düşeni yerine getirmeliyiz.

Sevgili Gençler  Atatürk ” Cumhuriyeti Biz kurduk onu yaşatacak sizlersiniz ” diyerek bu görevi gençliğe emanet etmiştir. Bu emaneti korumak ve görevi yerine getirmek için bilgili ve güçlü olmak zorunda olan sizlersiniz. Ülkemize ve milletimize karşı sorumluluklarını bilen, dünya ile uyumlu yaşamayı becerebilen istiklalimize ve istikbalimize yönelebilecek tehlikeleri zamanında sezebilen ve bunu başarabilmek için de devamlı kendisini yenileyen, geliştiren donanımlı bir gençliğe ihtiyacımız vardır. Size bu konuda güveniyor ve inancımızı ifade etmek istiyorum.
Değerli öğretmenler Cumhuriyeti koruyacak , yaşatacak ve ülkesine sahip çıkacak gençler sizin ellerinizde büyümektedirler. Sizler de ilim, irfan ve ahlak sahibi, inancına, tarihine, kültürüne, vatanına, milletine ailesine ve bütün insanlığa karşı görevlerini bilen, yerine getirmeye çalışan bir gençlik yetiştirmenizi temenni ediyorum. Ulu Önder Atatürk’ün ifade ettiği gibi ” Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister. ” Bu amaçla gençlerimizin zihinlerine yurtaşlık bilincini, ülkesine, millletine ve geleceğine yönelik sorumluluk bilincini de yerleştirmemiz gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi de minnetle anıyor hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. ” dedi.

Sayfalar: 1 2 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir