23 nisan kutlaması

Datça’da 23 Nisan – Çocuklarımızla Mutlu Olduk

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 98. yılı ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. İlçemizde bulunan tüm Ana Okulu, İlkokul ve Ortaokullar günün anlam ve önemini belirten etkinliklerle 23 Nisan’ı kendi okullarında kutladılar. Resmi kutlama Kazım Yılmaz İlkokulu’nun hazırladığı programla Anfi Tiyatro’da oldu. Öğleden sonra Reşadiye Mahallesi Uçurtma Tepesindeki  etkinlikte çocuklar aileleri ile uçurtmalarını uçurdular.

datça'da 23 nisan kutlaması

Saat 09.00’da Şenkaya kavşağından başlayan Milli Egemenlik Yürüyüşünde  Kazım Yılmaz İlkokulu öğrencileri ve tüm okulların çelenk sunma törenine katılacak öğrencileri Yılmazlar Ortaokulu Bando Takımı eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na yürüdüler.

Yol yapımı nedeniyle kortej yürüyüşüne Kumluk yolundan devam etti, bayrama gelenler ve çocuklarını izlemek isteyen veliler kumluk yolunda değişik görüntüler oluşturdu. Rengarenk giysilerle çocukların Cumhuriyet Meydanı’na girişleri çok hoştu.

09.30’daki Çelenk sunma töreninde Datça Protokolü, okullar yerlerini aldı. Milli Eğitim Müdürlüğü Çelengi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferman Akbulut tarafından törenle Atatürk Anıtı’na sunuldu. Ulu Önder Atatürk ve Ebediyete intikal etmiş olan şehitlerimizin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız söylendi. Çelenk sunma töreninden sonra bayram kutlaması Anfi Tiyatro’da devam etti.

Çocuklarımız, torunlarımız hepimizin geleceği, yaşam kaynağı. En sıkıntılı anlarımızda onlar sayesinde yaşama daha sıkı sarılıyoruz. Onlar yarının büyükleri, yarınları onlar inşa edecekler. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının 1920’de TBMM’yi kurup Ulusal Egemenliğimizi ilan ettiği 23 Nisan Gününü çocuklarımıza hediye edişi boşuna değil. Milli bayramlarımızın hepsinde hatırlanılacak, gelecek nesilleri uyaracak mesajlar vardır. O günlerde vatan topraklarını işgal eden emperyalist güçler değişmedi, aynı güçler bugün yine çok yakınımızda iş başındalar. Ve milli bayramlarımız içerdikleri anlamlar bakımından onları hep rahatsız etmiştir, işbirlikçileri de her fırsatta bayramlarımıza, kurtuluş savaşı kahramanlarımıza saldırmak için fırsat kollamışlardır. Onları tarihte yenen tek güç Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki, Türk Halkı ve ordusu olmuştur. Atatürk adı onları hep korkuttu, çünkü Atatürk demek tam bağımsızlık demekti, onun vefatından sonra Cumhuriyet trenini raydan çıkarmak , yönünü saptırmak için ellerinden gelen bütün çabayı gösterdiler. Mustafa Kemal Atatürk bugün yaşanan gelişmeleri o günlerden görüp Nutuk’ta ve Türk Gençliğine Hitabesinde dile getirmiştir. Tarih bir tekerrürdür derler tarihini bilmeyenler, ondan ders çıkarmayanların sonu hep hüsran olmuştur.

Anfi Tiyatro’daki 23 Nisan Kutlamasında Anfi tiyatro en dolu günlerinden birini yaşadı, çocukların gösterilerini izlemek isteyen Datçalılar Anfitiyatro’ya akın etmişti. Birçoğu çocuklarını, torunlarını görmek için oradaydı. Gösteriler sırasında  çocuklarını görüntülemek isteyenler sahnenin ön tarafında cep telefonlarıyla çekimler yaptı. Tabii artık bizim gibiler için görüntü almak bu gibi etkinliklerde her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Her geçen gün biraz daha bencilleşen bir toplum görüyoruz. Çocuklarının gösterisi bittikten sonra anfiyi terketmek gibi…

Anfi Tiyatro’daki kutlama programı Ulu Önder Atatürk ve ebediyete intikal etmiş olan şehitlerimizin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımızın coşkulu bir şekilde söylenmesi ile başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferman Akbulut yaptı.

Sayfalar: 1 2 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir