7. Datça Altın Badem İlk Gün

 

 

gala röportajı

Yeşim Ceren Bozoğlu ile röportaj yapılıyor, Datça’daki insanların sıcaklığı ve içtenliği kendisini çok etkilemiş. Datça’da yaşamak istermisiniz sorusuna bir çok sanatçı gibi ” Cennet’ten düşen bir parça gibi burada yaşamayı kim istemez” diyor. Bu arada filmleri ” Ateşin Düştüğü Yer ” Montreal’de ödül almış, onun sevincini de yaşamakta.

anfi tiyatroda sanatçılarla röportaj

Başında dediğim gibi muhteşem bir kalabalık ve görkemli bir açılış, bu sene festivale ilgi ikiye katlanmış, bu anfitiyatro dar geliyor, bir çok kişi ilk geceyi anfitiyatronun önüne kurulan perdeden izlediler. İlk olarak perdeye kuliste Açelya Elmas’ın konuk sanatçılarla yaptığı röportajlar geldi. Sanatçılara Datça deyince aklınıza ilk ne geliyor diye soruldu. Menderes Samancılar’a Datça’da heykeli olan hayvan hangisidir diye sorulunca ” Badem diyeceğiz herhalde” diye cevap verdi. Son günlerde yaşanılan acılara değinerek özetle “sevgi, barış ve kardeşlik yolundan ayrılmadan bu acıları yenebiliriz” dedi.

Açelya Elmas sanatçılarla röportaj yaparken

Röportaj yapılanlardan Yeşim Ceren Bozoğlu Datça deyince aklına “insanların sıcaklığı”nın geldiğini belirtti. Röportajlarda Datça uluslararası bir tatil beldesi olmalı mı sorusuna sanatçılar, bu el değmemiş doğaya zarar vermeden, tek bir fidanını incitmeden yapabiliyorlarsa neden olmasın dediler. Burası da elden giderse içimiz acır, böyle bir yer artık çok az diyenler de oldu. Datça deyince sanatçıların aklına çoğu kez bal, badem gelirken Mustafa Alabora bunlara balığı da ekledi ve ben demiyorum, 3000 yıl önce Hipotrat söylemiş dedi ama o sıra balıklar nerede diye içimden geçti.

Filiz Akın datça anfi tiyatroya girerken

Altın badem’in bu yılki onur konuğu Filiz Akın görününce seyircilerden alkış tufanı koptu. Ben de ilk fotoğrafını burada çekme imkanı buldum, Gala’ya gelmemişti. Filiz hanım hala çok güzelsiniz diyen sesler çevremizde yankılandı.

Ece uslu altın badem\'de sunucu

Gecenin sunuculuğunu Ece Uslu yaptı, Şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunun ardından tüm anfitiyatronun iştiraki ile İstiklal Marşımız söylendi.

sanatçılar halka tanıtılıyor

Geceye katılan sanatçıların isimleri okunarak, halktan büyük alkış aldılar. Geceye, Tunç Başaran, Şener şen, Umur Bugay, Şevket Altuğ, Güzin Özyağcılar, Ayten Uncuoğlu, Mustafa Alobara, Menderes Sabancılar, Gül Erda, Selma Sonat, Fatma Girik, Serap Aksoy, ve tabii ki onur konuğu Filiz Akın katıldılar.

belediye başkanı Şener Tokcan sahneye davet ediliyor

Gecenin açılış Konuşmasını yapması için Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan sahneye davet edilirken Datça Kaymakamı Hamdi Üncü ve portokoldeki diğer davetliler kendisini alkışlıyor.

şener tokcan 7. altın badem\'in açılış konuşmasını yaparken

Şener Tokcan’ın oldukça heyacanlı olduğu dikkatimi çekti ve ilk kez konuşmasını kağıda bakarak yaptığını gördüm. Şener Tokcan festivale destek veren resmi kurumlara, sponsorlara ve Datça halkına teşekkür ederek, Kısa bir zaman önce kaybettiğimiz Datça aşığı Müşfik Kenter’i saygı ve rahmetle andı. Konuşmasının sonunda “Toplumun dokusunda sanat, sanatın dokusunda insan yatar. Biz gençlerimizi sanatla yetiştirelim derken, onları teröre kurban vermemiz sizce de hazin değil mi? diyerek son olaylara olan tepkisini dile getirdi.

emek ödülü umur bugay\'ın

Gecede ilk ödül Emek Ödülü “Bizimkiler” dizisinden de tanıdığımız Senarist, yazar Umur Bugay’a verildi. Umur Bugay’ı tanıtan kısa bir film gösterildikten sonra Umur Bugay’ın ödülünü vermek üzere Şener Şen ve Şevket Altuğ sahneye davet edildiler . Bu arada Şevket Altuğ’ a Belediye Bakanı Şener Tokcan’ın bir sürprizi vardı: Şener Tokcan sahneye gelerek sanat yaşamında 50. yılını dolduran Şevket Altuğ’a plaket verdi. Şener Şen ve Şevket Altuğ Umur Bugay’a ödülünü birlikte verirken oldukça neşeli dakikalar yaşadık. Tüm bu sahneleri gelecek günlerde video olarak Datça Detay sayfalarında izleyeceksiniz. Daha sonra bu yıl aramızdan ayrılan sanatçılarla ilgili kısa bir film izledik , onlarla sevindiğimiz , hüzünlendiğimiz, epey bir sanatçı bu yıl aramızdan ayrılmış.

Filiz Akın\'a ödülü veriliyor

Sıra Gecenin Onur Ödülüne geldi ve önce Filiz Akın’ın sanat yaşamı ile ilgili kısa bir film izledik. Gecenin onur konuğu Filiz Akın’a ödülünü geçen yılın Altın Badem onur ödülünü alan Fatma Girik verdi , Fatma Girik ” ödül almak kadar ödül vermek de insanı duygulandıran, heyacanlandıran bir an ve ben bu ödülü sevgili meslektaşım ve arkadaşım Filiz Akın’a vermekten büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Alkışlarla sahneye gelen Filiz Akın bu günün kendisi için ayrı bir önemi olduğunu, setlere ilk adım atışının 50. yılına denk geldiğini, bu nedenle de ayrıca heyacanlı olduğunu belirterek geceyi hazırlayanlara, burada oldukları için Datça halkına teşekkür etti ve Tunç başaran’a ayrıca teşekkür etmek istediğini belirtti.” onun yardımları olmasaydı belki de o gün setlere veda edecektim” dedi.

Filiz Arkın sanatçı arkadaşlarıyla

Daha sonra sahneye Filiz Akın’ın arkadaşları olarak Eşref Kolçak, Süleyman Turan, Selma Sonat, Yeşim Ceren Bozoğlu, Açelya Elmas davet edildiler. Sanatçılar Filiz Akın ile ilgili düşünce ve anılarını belirtirken Açelya Elmas ile Filiz Akın arasında duygulu anlar yaşandı. İkisi de kansere yakalanıp bu hastalığı yenmişlerdi. ” Biz ayrı yerlerde aynı kaderi paylaştık ve birbirimize duygusal bağlarla bağlandık ” diyen Açelya Elmas Filiz Akın’ı tarifsiz bir sevgiyle sevdiğini belirtti.

emel Sayın datça anfi tiyatroda

Ve alkışlar arasında sahneye Emel Sayın çıktı, o da çok heyacanlı idi ve bu heyacanı şarkılarına yansıyınca muhteşem bir konser izledik. Gelecek günlerde Emel Sayın fotoğraf ve videolarını Datça Detay’da paylaşacağım.

datça anfi tiyatroda emel sayın konseri

Bu arada çok sayıda kameraman ve basın mensubu bu etkinlikte fedakarca çalışıyor ama Emel Sayın’ın son şarkısında sahneye çocukları çağırıp Filiz Akın’ın da onlara katıldığı sahneyi kameramanların sahneyi çevirmesi nedeniyle göremedik, seyircilerin de aynı düşünce içinde olduğunu düşünüyorum. Ne kadar Datça’yı tanıtıyor olsalar da oraya gelen halka saygı göstermeli, bu görüntüleri televizyondan izlemek için oraya gelmiyorlar. Aslında son yıllarda bir çok alanda rastladığımız insan profili hakkında bilgi veriyor, kaybettiğimiz bir değer var; Saygı. İyi niyetli olarak vazifesini yapan arkadaşlarım kusuruma bakmasın. Datça belediyesi basın mensuplarının çalışması için elinden gelen herşeyi yapıyor, çalışma yerleri ayrılmış, burada da o gece sadece oturan çok kişi vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir