KIZLAN KATIYALI'DA PİKNİK

Akdeniz’den Ege’ye – Yürüyüş ve Piknik

06 Mayıs Pazar Günü Akdeniz’den Ege’ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü’nü 19. kez yaşama geçirmek üzere Cumhuriyet meydanında toplandık. Bu 19 yılın çok büyük bir bölümünde benzer sahneleri yaşadım, bazıları benim gibi birçok kez bu etkinliğe katılmışlardı, bazıları ilk kez böyle bir atmosferi yaşadıkları için heyacanlıydılar. Her geçen yıl yürüyüşçü sayısı azaldı, heyacan azaldı, fedakarca emek harcayan az sayıda kişinin sayesinde bu günlere geldik.

akdeniz'den Ege'ye 19. yıl
Pazar sabahı Kumluk yolu sakindi, güzel dekorların arasından geçerek buluşma noktası Cumhuriyet Meydanı’na geldim. Etkinliğin başlama saati beklenirken  davul – zurna eşliğinde oyunlar oynandı. İlk günlerde bu oyunlara kalabalıklar katılır, halaylar çekilirdi.

davul zurna ile yürüyüş

Saat 10’da Akdeniz’in sularını testilere doldurmak üzere davul -zurna eşliğinde kıyıya geldik. Eskisi kadar kalabalık yoktu ama yine de doğru dürüst fotoğraf çekemedim. Tam çekim yaparken bir kol ve önünüze uzatılan bir cep telefonu veya kamera her zaman oluyor. Artık bu işten vazgeçeceğim dediğim oluyor. Kimsenin kimseyi umursadığı yok, tüm etkinlikler böyle. Birkaç fotoğraf çekip bıraktım.

testiler Akdeniz'den dolduruldu

Datça kaymakamı Vehbi Bakır ve Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, etkinliğin düzenleyicisi Datça Çevre ve Turizm Derneği adına Hüseyin Tüzün birer konuşma yaptılar. Testilere Akdeniz’in suyu dolduruldu. Daha sonra yürüyüşçüler Kumluk Yolundan sevgi yoluna doğru yürüdüler.

Konuşmalarda bu etkinliğin fikir babası rahmetli Turgay Sönmez anıldı. O Akdeniz’in sularının Ege sularıyla buluşmasını iki sevgilinin kavuşmasına benzetirdi.

19. Akdeniz'den Ege'ye

Bu anlar yürüyüşçülerin birlikte olduğu, güzel görüntüleri çektiğimiz anlar. Yürüyüşün daha sonrasında üçerli beşerli bir şekilde yürümeler başlıyor. Bazıları oldukça hızlı bir şekilde gruptan kopup gidiyorlar.

mor pedallar

Yürüyüşçüler sevgi yolunda yürürken.

Mor Pedallar etkinliğe bisikletleri ile katıldılar, Kızlan değirmenlerinde Datça Belediyesi tarafından yürüyüşçülere su ikram edildi.

akdeniz'den ege'ye doğa yürüyüşü

İki yıldır yürüyüşe buradan katılıyorum, birkaç arkadaşla birlikte yürümeye başladım.

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir