datça badem çiçeği festivali 2020

3. Datça Badem Çiçeği Festivali Güzel Anılar Bırakarak Sonlandı

Bu yıl 3. kez yaşama geçirilen Datça Badem Çiçeği Festivali güzel anılar bırakarak kazasız, olaysız bir şekilde son buldu. 7 – 8 – 9 şubat tarihlerinde Datça’nın değişik yerlerindeki etkinliklerle devam eden festivale soğuk havalar damgasını vurdu. Belki de yılın en soğuk havalarını yaşadığımız bu günler ülkemizin değişik yerlerinden birçok ziyaretçinin Datçamıza gelmesini engelleyemedi. Uygun hava şartları olsa tabii ki çok daha farklı bir festival yaşayabilirdik ama tüm bu olumsuzluğa rağmen Datça sevgisi insanları buraya çekti. Soğuktan etkilenenlerden birisi de bendim yine de güzel anlar yaşadım, çekimler yaptım, sayfamın altında üç günün videolarını izleyebilirsiniz.

Festivalde birçok etkinlik vardı, ilçe merkezinde, Reşadiye’de, Eski Datça’da, Palamutbükü’nde, her etkinliği takip etmem mümkün olmadı doğal olarak. Hem zaman açısından hem de soğuk havanın bunda etkisi oldu.  Esen kuvvetli rüzgarla soğuğu daha çok hissediyorsunuz, rüzgar çekimlerde de ses açısından  sorun oldu. Festival badem çiçeklerinin olduğu yerde yapılmalı diyenler de oluyor.  Badem çiçeği Datça’nın her yerinde var, önemli olan tüm insanlara ulaşmak, bu gibi etkinliklerin önemini göstermek. Bu etkinlikte bu konunun diğer zamanlara göre daha iyi yerine getirildiğini düşünüyorum, kültürel birikimlerin sergilenmesi güzeldi, gelecek etkinliklerde bu konuya daha önem verileceğini umuyorum. Soğuğa rağmen festivale gelenlerin yüzünde mutluluk ve heyacan vardı, bu beni çok etkiledi.

Etkinliği düzenleyen Datça Belediyesi, her türlü katkıyı esirgemeyen Muğla Büyükşehir Belediyesi, Resmi kurumlar, Sivil toplum kuruluşlarından arkadaşlarımız, Gönüllüler, Sanatçılarımız hepsi fedakarca çalıştılar. Gittiğim her yerde bunu gördüm. belki de soğuğun etkisini onlar kırdı. Her yere gidemedim, birçok güzel etkinliği izleyemedim arkadaşlarım kusuruma bakmasınlar. Soğuk beni çok etkiledi, biraz da üşüttüm, mesafeler de etkili oldu.

Zaman olarak biraz ileriye alınamaz mıydı diyenler oldu, hafta sonuna getirilmesi gerektiği için bir dahaki cuma ayın 14’ü oluyor, 14 – 15 – 16 şubat, geçmiş yıllarda bu zamanlarda badem çiçeklerinin çağlaya döndüğünü gördük, ilk festivalde bu yaşandı. İklimler belli olmuyor, iki sene önce Şubat ayının 5’inde badem çiçekleri papatyalarla birlikte tüm vadileri kaplamıştı. Geçen yıl da benzer görüntüler oldu, bu yıl farklı oldu. Köylülerin bazısı havalar soğuk gitti dedi bazısı yağmuru sebep gösterdi. Kısacası tam bir tarih tutturmak kolay değil, bu yılki tarih aslında uygundu.

Sonuç olarak birçok paylaşımlar oldu, ülkemizin her yerine, dünyanın birçok ülkesine bu görüntüler ulaştı, herkes kendi bakış açısıyla, ilgi duyduğu etkinlikleri izledi, paylaştı. Herkes bu yaşananlardan ders almalı, Datçamız doğası, bademleri, arısı yaşadığı ölçüde değer görür ve herkes bundan faydalanır. Zaman zaman diğer yerleri geziyorum, çekimler yapıyorum insanları olarak, toplum olarak ta farklı bir yer Datça, festivallere de çok yakışan bir yer. Şimdi Şubat sonundaki Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu’nu heyacanla bekliyoruz, bu etkinliklerde emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir