yangında yaralanan geyik

Mesudiye Yangınında Yaralanan Dağ Keçisi

Kocadağ yamaçlarından başlayan Mesudiye Yangını hepimizi çok üzdü, yanan ağaçları gördük genellikle ama yangınlarda doğada yaşayan canlıların da ne kadar zarar gördüğünü, acı çektiğini zaman zaman görüyoruz. Yangın haberlerini aldığımda hep onlar gelir aklıma nasıl bir korku duyarlar kimbilir bazen de çaresizlik. Bir kısmı kaçma fırsatı bulsa da  o yaşadıkları panik ve acı hep onlarla birlikte olacaktır. Ya bir de kaçamayanlar, güçleri ve biyolojik yapıları kaçmaya elverişli olmayanlar, yangın yerlerini dolaştığımda çoğu kez onlardan bir eser göremedim çünkü yanıp gittiler o denli alevlerin içinde onlardan bir iz kalmadı sanırım. Bazı paylaşılan fotoğraflarda kurtarılan kirpi, kaplumbağa gibi canlıları gördük ama bu birkaç örnek şanslı olanlardı. Bu yazıyı yazmamın nedeni Datça Belediyesi’nin basınla paylaştığı bir haberden dolayı oldu.

yangında yaralanan geyik

Vatandaşların bulduğu yangında yaralanan geyik yavrusunun bu görüntüsü içimizi parçalıyor. Yangınlara sebep olanlar ne acılar yarattıklarını bir bilseler. Datça Kocadağ zirvelerinde yaşayan bir dağ keçisi popülasyonu var, demek ki o gün bu yavru ve ailesi büyük ihtimalle yamaçlarda bir yerlerdeymiş.  Yavrucak kaçamamış ve yaralanmış belki onun gibi yaralanan başkaları da olmuştur. Geçenlerde tanık olduğumuz Marmaris yangını da  ayı, karakulak, dağ keçisi gibi yaban hayvanlarının yaşam alanını alıp götürdü.

yangında zarar gören canlılar

Vatandaşların haber verdiği yaralı yavru dağ keçisi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerince bu lunduğu bölgeden çıkarılarak koruma altına alınıyor. Daha sonra Milli Parklar Müdürlüğü ile iletişim kurularak kısa bir zaman içerisinde onlara teslim ediliyor.

yangında zarar görenler

bulunmasaydı büyük ihtimalle yaşama şansı olmayacaktı, umarım iyileşip doğada özgürce koşar. Bunlar gördüklerimiz bilmediğimiz daha neler oldu kimbilir. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir