çocuk arkeologlar knidos'ta kazı yaptı

Knidos’ta Çocuk Arkeologlar İlk Kazılarını Yaptı

çocuklar kazı yaptı

Uygulamalı güzel bir ders izledik, büyüdüklerinde antik kentleri gezerken her zaman hatırlayacakları bir dersti izlediğimiz. Prof. Dr. Ertekin M. Doksanaltı öğrencilere bilgi verirken ” Arkeologlar hiç bir zaman bir şey bulmak için kazı yapmaz. Bizler bir kültür varlığını açığa çıkarıp orada yaşayanların nasıl yaşadıklarını araştırarak tarihi aydınlatırız. ” derken bir öğrenci dedektör kullanıyor musunuz diye sordu hocamız o gibi aletleri kullanmayız, onlar yasa dışı kazı yapanların kullandıkları aletler diye cevapladı.

knidos

Daha sonra yukarı terasa doğru gidilerek kısa bir Knidos gezisi yapıldı, gezi boyunca öğrencilere geçtiğimiz yerlerle ilgili bilgi verildi.

Yuvarlak tapınakla ilgili verilen bilgiden sonra burada toplu olarak fotoğraf çektirildi.

Knidos gezisinin ardından kazı evinde toplanıldı, burada bizlere yiyecek ve içecek ikramında bulunuldu.

müzeler haftası

Öğrencilere arkeolog belgelerini Prof. Dr. M. Ertekin Doksanaltı ve Marmaris Müzesinden gelen arkadaşlar verdi ve toplu bir fotoğraf çektirildi.

çocuk arkeologlar

Çok güzel bir etkinlikti, emeği geçen herkese çok teşekkürler. Bundan yıllar önce Knidos ile ilgili bir bilgi bulmak kolay değildi şimdilerde arkadaşlarımızın çabaları sonucu Knidos ve kazı çalışmaları ile ilgili birçok bilgiye ulaşabiliyoruz. 22 Mayıs salı günü saat 13.00’te  Knidos ile ilgili sunumlar var, çok değişik yönleriyle konu ele alınacak, ardından müzik dinletisi ve kokteyl var. Knidos Kazı ve Araştırmaları Başkanlığı ile Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi’nin “18 – 24 Mayıs Müzeler Haftası” kapsamında hazırladığı etkinlik Hızırşah Kültür Evi’nde.

knidos'ta özel çocuklar

Bizden bir gün önce Knidos’un ziyaretçileri özel çocuklarımızdı, hocamızdan aldığım izlenimlere göre hem onlar hem de etkinliği düzenleyenler mutlu bir zaman geçirdiler.

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir