Ilıca Su Değirmeni ve Yerel Tarih Sergisi

eski zaman sofrası

datça yöresi geleneksel eşyalar

ergin usta

Datça Mehmet Ali Ağa konağı , Kızlan değirmeni ve nihayet Ilıcasu değirmeni; benim bildiklerim bunlar ellerine sağlık Ergin Usta. Bu gibi yapılarda restorasyonu yapan ustalar çok önemli , yöreyi tanımak , o zamanların hikayeleri ile büyümek…Restore ediyorum diye kepaze edilen çok yapı gördüm .

Not: 2017 yılı olarak söz edecek olursak, bu tür bir araya gelerek yapılan böyle güzel etkinlikleri görmek zorlaştı. Değirmen evi 5 yılın sonunda özel şahsa devredildi. Şimdi kiralanan bu yapı restoran olarak kullanılıyor. Değirmen kısmı da yıllardır kapalı. Yıllar önce şahit olduğum bu güzel anlar Datça Detay arşivinde yerini aldı.

2 thoughts on “Ilıca Su Değirmeni ve Yerel Tarih Sergisi

 • 7 Şubat 2018 tarihinde, saat 23:17
  Permalink

  Un değirmeniniz çok güzel olmuş. Bende işletmeme yaptırmak istiyorum. Çocuklar tarihi bir nebze olsun izleyi yaşayabilsinler diye. Yapan firmanın ismini ve değirmenin maliyetini yazabilirmisiniz bana.

  Yanıtla
  • 7 Şubat 2018 tarihinde, saat 23:39
   Permalink

   Oktay bey un değirmeni hakikaten güzel oldu ama uzun bir zamandır kapalı, kaderine terkedilmiş vaziyette. Bu konunun uzmanı Reşadiye mahallesinden Ergin Usta ( Bircan ) dır. Değirmen binası restaurant olarak kiralandı, değirmen kısmı kapalı. Bu sayfalar o güzel günlere tanıklık etmekte.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir