Ilıca Su Değirmeni ve Yerel Tarih Sergisi

eski zaman sofrası

datça yöresi geleneksel eşyalar

ergin usta

Datça Mehmet Ali Ağa konağı , Kızlan değirmeni ve nihayet Ilıcasu değirmeni; benim bildiklerim bunlar ellerine sağlık Ergin Usta. Bu gibi yapılarda restorasyonu yapan ustalar çok önemli , yöreyi tanımak , o zamanların hikayeleri ile büyümek…Restore ediyorum diye kepaze edilen çok yapı gördüm .

Not: 2017 yılı olarak söz edecek olursak, bu tür bir araya gelerek yapılan böyle güzel etkinlikleri görmek zorlaştı. Değirmen evi 5 yılın sonunda özel şahsa devredildi. Şimdi kiralanan bu yapı restoran olarak kullanılıyor. Değirmen kısmı da yıllardır kapalı. Yıllar önce şahit olduğum bu güzel anlar Datça Detay arşivinde yerini aldı.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

2 yorum

  1. Un değirmeniniz çok güzel olmuş. Bende işletmeme yaptırmak istiyorum. Çocuklar tarihi bir nebze olsun izleyi yaşayabilsinler diye. Yapan firmanın ismini ve değirmenin maliyetini yazabilirmisiniz bana.

    1. Oktay bey un değirmeni hakikaten güzel oldu ama uzun bir zamandır kapalı, kaderine terkedilmiş vaziyette. Bu konunun uzmanı Reşadiye mahallesinden Ergin Usta ( Bircan ) dır. Değirmen binası restaurant olarak kiralandı, değirmen kısmı kapalı. Bu sayfalar o güzel günlere tanıklık etmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir