datça tiyatro festivali basın açıklaması

Datça Tiyatro Festivali Başladı – Program ve Basın açıklaması

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve 25 bin kişinin ziyaret ettiği Datça Tiyatro Festivali bu yıl 26-30 Haziran tarihlerinle tiyatro severlerle bir araya geliyor. Birbirinden renkli oyunların, gösterilerin ve konserlerin yapılacağı festival 26 Haziran’da  Akustikhane’nin açılış konseri ile start aldı. Tiyatro tutkusunu ve muhabbeti bir araya getiren festivale Alican Yücesoy, Beyti Engin, Ceyda Düvenci, Bülent Şakrak, Dicle Doğan gibi isimler katılıyor. Başarılı oyuncu Beyti Engin Festival boyunca alternatif sahnede oyunculuk üzerine söyleşi gerçekleştirecek. Başarılı isimler panayır alanında gerçekleştirilen söyleşilerle atölye etkinlikleri ile ziyaretçilerle bir araya gelecek.

datça tiyatro festivali başladı

Bu yıl 50 bin kişinin katılması beklenen festivalin basın toplantısı bugün festivalin yapıldığı panayır alanında gerçekleştirildi. Festivale büyük katkı sağlayan Beyti Engin, Ceyda Düvenci ve Bülent Şakrak’ın yanı sıra Mirket  ekibinin kurucularından Gediz Alper, Büşra Serdar, Bersis Yılmaz basın toplantısında festival sürecini basın mensuplarına aktardı.

“Eksik olay şey dedikleri gibi muhabbet”

Geçtiğimiz yıl da festivale katılan Beyti Engin, “Geçen yıl davet aldığımda ne olduğunu çok bilmeden hop içine atladığım, ne güzel gençler bir şeyler yapıyor diye geldiğim bir şeydi. Ama buraya geldiğimde şunu fark ettim. İstanbul’da aynı sektörün içinde aynı sektöre hizmet ediyor olsak da birbirimizden çok uzakta yaşıyoruz ve sektör adına bulunacağımız girişimlerde, sektörün ilerlemesi adına yapacağımız herhangi bir şeyde eksik olan dedikleri gibi muhabbet” ifadelerini kullandı. Engin, geçen yıl aynı kuşağın farklı ekollerinden oyuncuları olarak Datça’da bulunduklarını ifade ederek, festivalin gelenekselleşmesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Bülent Şakrak: “Burada muazzam bir şey yapıyorsunuz”

Bülent Şakrak ise, “Biz mesleğe dahil olduğumuzda, sizin içinde olduğunuz yaşlarınızda sizin yaptıklarınızı yapmaya cesaret mi edemedik, fırsatımız mı olmadı, bu işleri becerecek yeteneği mi görmedik kendimizde bilmiyorum. Burada muazzam bir şey yapıyorsunuz. Bu mesleğe gönül vermiş kim olsa buraya dahil olmak ister. Sizin yaptığınız bir şeye dahil olmak için buradayım. Muhabbetten yola çıktınız. Muhabbeti çok edilen bir festival. Bu yıl ikincisi olmasına rağmen muhabbeti olan bir festival. Yekta Kopan’ın aklı burada kaldı. Size aşkla bağlı biz de bundan sonrasında aşkla bağlı olacağız” ifadelerini kullandı.

 “Gençlerin yüreği ve cesareti olduğu sürece bu ülkenin sırtı yere gelmez”

“Gençlerin yüreği ve cesareti olduğu sürece bu ülkenin sırtı yere gelmez” diyen Ceyda Düvenci ise;

“Biz kendi çapımızda sanat adına 25 yıldır bir şeyler yapıyoruz . Şimdi gençler kısa bir zamanda bizim 25 yılda yaptıklarımız yaptılar, bu çok gurur verici, yaptıkları şey çok kıymetli. Çünkü hem ülkenin bir şehrini kalkındırıyorlar, oranın farklı bir şekilde duyulmasına, anlamına daha büyük anlamlar katmasını sağlıyorlar, Datça’ya bakış değişiyor. Hem tiyatroya gönül vermiş bir sürü genci bir araya topluyorlar. Benim en çok etkilendiğim şey dün Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları, ortaokul, liseler arası tiyatro yarışmasında jüri üyesi olmaktı. Birbirinden kıymetli ve değerli çocuk aynı zamanda sınava hazırlanırken aynı anda tiyatro sahnesinde oyun hazırlamışlar ve bizi gördükleri için inanılmaz heyecanlıydılar. Çocuklara bu fırsatı aydınlık, cesur, tiyatroya gönül vermiş gençler verebilirdi. Yaptıkları çok önemli bir köprü.  Sanatı dimdik ayakta tutmak. Çünkü bu ülkeyi sanat kurtaracak, bu ülkeyi tiyatroya gönül vermiş gençler kurtaracak. Bu noktada bizim yaptığımız tek şey 25 yıl bize verdiği bilinirliği kullanıp onların sesinin daha yüksek çıkmasını sağlamak” ifadelerini kullandı.

Bersis Yılmaz, festivalin hızla devam ettiğini dile getirerek, “ Dört gün boyunca burada birçok etkinliklerle  7’den 70’e ziyaretçilerimizle birlikte olacağız ve çok keyifli anılar biriktireceğimiz kanaatindeyim” dedi.

Yaptığımız işi farklı kılan en büyük şey, bizim yola çıkış noktamız diyen Büşra Serdar,   ” Biz çok genç bir ekibiz. Kültürle sanatla bir arada olmanın bütün dünyada en büyük olayı festivaller. Biz festival deneyiminden ne aramalıyız gibi konuşurken kendimizi hayal ettiğimiz festivali yapmaya çalışırken bulduk, buradan da Datça Tiyatro Festivali doğdu. Hepimiz muhabbet kelimesinde birleştik.  Tiyatro bir muhabbettir. Tiyatro birleştiricidir ” dedi.

bersis yılmaz

Bersis Yılmaz ile basın toplantısından sonra yine konuştuk.

” 8 kişi ile  başlayan bir hayalin 25000 kişilik kocaman bir aileye dönüşmesini büyük bir heyecanla takip ettik. Birçok yeni dost yeni ağbi edindik burada. Datça Tiyatro Festivali’ne katılan insanlarla hep birlikte birçok şey kazandık, tecrübeler edindik. Bir festival düşündüğümüzde nasıl bir Festival istiyoruz,  nasıl bir sanat etkileşimi istiyoruz ? dediğimizde aklımıza gelen bu yolla buluştuk. Datça Tiyatro Festivali buradan doğdu buradan büyüdü, büyümeye devam ediyor, Türkiye’nin her yerinden gelen sanatçıların, ünlülerin ve misafirlerin içinde bulunduğu büyük bir aile ile beraberiz. Umarız bunun 10. senesini 20. senesini de yaparız, festival için Datça’da bir arada oluruz ” dedi

” Neden Datça ” diye sordum ” Datça’nın bizim için özel bir önemi var,  2015’te yazılmış bir Tiyatro Festivali projesi için mekan arayışındaydık ve bu festivali bu kadar erken hayata geçirmek gibi bir amacımız da aslında yoktu. İstediğimiz Hayal ettiğimiz mekanı mekanı bulmamız  Liseden bir Öğretmenimiz Funda Gülit vasıtasıyla buraya geldik, o bize 2015’te lisedeki 5 -6 öğrencisinin hayalini anlattı. Bunun gerçekleşebileceğini düşündüğünü söyledi ve bizde Datça’yla tekrar tanışınca, bu anlamda Esenada ile tanışınca  festivalin burada olması, Datça’da başlaması ve buradan büyümeye devam etmesi gerektiği fikrine kapıldık. Bununla beraber Datça’nın tarihine baktığımızda  kültürlerin, sanatın sanatın beşiği olmuş bir kent. Dolayısıyla Knidos’un devamı, Knidos’un modern Datça’da bu anlamda yeniden bir sanat birleşimi, sanatın her alanının buluştuğu bir alana dönüşmesi açısından bizi çok heyecanlandırdı, dolayısıyla Bu yüzden Datça’dayız diyebiliriz. ” dedi.

DATÇA TİYATRO FESTİVALİ  PROGRAMI 26 – 30 Haziran

26 Haziran

18:00 Pubstory / Kamp Alanı

19:30 Böyle Buyurdu Berduş / Kamp Alanı

22:00 Akustikhane ile Açılış Konseri / Müzik Sahnesi

00:00 Beaten Fame ile After Party / Müzik Sahnesi

27 Haziran

15:00 Susma Platformu Söyleşisi – Sahnede Çoğalmak / Amfi Bahçe

16:00 Beyti Engin ile Bence Oyunculuk / Alternatif Sahne

17:30 Günışığı Hikayeleri / Alternatif Sahne

18:00 Dicle Doğan ile Anın İçinde Performans / Amfi Bahçe

18:30 Pubstory / Panayır Alanı

19:30 Rampapa / Alternatif Sahne

21:00 Senaryo / Amfi Tiyatro

22:45 MŞŞ / Şairin Bir Günü / Alternatif Sahne

23:30 Bulutsuzluk Özlemi Ruhu / Müzik Sahnesi

01:00 Nasıl Derler Bilirsin / Müzik Sahnesi

28 Haziran

16:00 Fuaye- Senaryo / Amfi Bahçe

17:30 Unutulan / Alternatif Sahne

18:00 Dicle Doğan ile Anın İçinde Performans / Amfi Bahçe

18:30 Jürili Pubstory / Panayır Alanı

19:30 Beyti Engin ile Bence Oyunculuk / Alternatif Sahne

21:00 Seni Seviyorum Türkiye / Amfi Tiyatro

22:30 İlhancan Rodoplu / Alternatif Sahne

23:00 Güvenç Dağüstün – Burçin Büke Şair Şarkıları / Müzik Sahnesi

01:00 Ayışığı Hikayeleri / Alternatif Sahne

01:00 Güns / Kamp Alanı

29 Haziran

15:00 Fuaye- Seni Seviyorum Türkiye / Amfi Tiyatro

16:30 Beyti Engin ile Bence Oyunculuk / Alternatif Sahne

18:00 Bir Yıldız Batıyor / Alternatif Sahne

19:30 Pirzola ile Tiyatro Sporu / Alternatif Sahne

21:00 Tezgah / Amfi Tiyatro

22:20 Ali Deniz Kardelen / Alternatif Sahne

23:00 MERYLN – Güler Özince – Ceren Gündoğdu / Müzik Sahnesi

01:30 Salman Tim / Kamp Alanı

30 Haziran

15:30 Fuaye – Tezgah / Amfi Bahçe

17:00 Üretim Çalışmaları Gösterimi / Alternatif Sahne

19:30 Üretim Çalışmaları Panel / Amfi Bahçe

19:30 Beyti Engin ile Bence Oyunculuk / Alternatif Sahne

21:00 Kader Can / Amfi Tiyatro

22:30 Fuaye – Kader Can / Amfi Tiyatro

23:00 Jankat Yaman / Alternatif Sahne

00:00 Büyük Ev Ablukada / Müzik Sahnesi

01:30 Barış Kıralioğlu ile After Party / Müzik Sahnesi

*Burcu Yılmaz ile Soundpainting Atölyesi 30 Haziran gününe ertelenmiştir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir