dağlarda zor anlar

Datça Florası

kizlan-daglari-33

Mersin bitkisi de dağlarda ve düzlük alanlarda karşımıza çıkan bitkilerden. Suyu sevdiklerinden onların bulundukları yerde bir su oluşumu vardır. dağlarda ve ormanlık alanlarda bulundukları yerler çokça nem alan yerlerdir.

emecik dağında andızlar

Emecik dağının doğu taraflarında rastladığım andız ağaçları kocadağ sırtlarında yoğun olarak görülür. Yaşlılarla yaptığım konuşmalarda toprak damlarda kullandıkları andız ağaçlarını buralardan kestiklerini duymuştum. Andızların arasında garig dediğimiz küçük bitkiler ve yabani zeytinler görülmekte.

datça ardıç ağacı

Ardıc ağaçlarını yoğun olarak Karaköy’ün kuzey doğusunda gördüm, diğer yerlerde tek tük rastladığım oldu.

kuzu sarmaşığı

Çoğu kez düz arazilerde gördüğüm kuzu sarmaşığına Hızırşah dağlarında rastlamam ilginç oldu.

kocadağ yamaçları

Kocadağ’ın Ege denizine bakan tarafları,Mersincik, Murdala dağları yoğun bir maki topluluğu ile kaplıdır. Çoğu yerde geçit vermezler. Buradaki bitkilerin büyük çoğunluğunu sandal ağaçları oluşturur, defne ve dağ çileği ( kocayemiş ), yabani harup ağaçları, pinar diğer yoğun olarak görülen bitkilerdir. Bu bölgede Ege denizinden gelen nemli bir hava vr zengin bir bitki çeşidi vardır.

datça tropikal bitki örtüsü

Bu kısımda tropikal bir iklim ve bitki örtüsüne rastlanır, bitkilerin arasında yürümek neredeyse imkansızdır. Karakulak, dağ keçisi, yaban domuzu gibi yabanıl hayvanların bölgesidir.

hızırşah arazileri

Hızırşah arazileri oldukça dağlıktır, yüksek dağlar arasında makiler için uygun bir iklim vardır. Buradaki dağların yamaçları sandal topluluklarıyla kaplıdır,sandal ağaçlarına toplu olarak dağların sırtlarında da rastladım. Hızırşah Kartal vadisinden başlayarak çam ormanları görülmeye başlar, bazı yerlerde makiler ve çam ormanları iç içe geçer. Sandal ağaçları dağların yamaçlarında, sırtlarında görülürler. Bu kısımda yabani zeytin, harup, dağ çileği görülen diğer maki türü bitkilerdir.

 

SAYFANIN DEVAMI – Kargı Florası

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir