datça billurkent aslanı

Datça Billurkent Aslanı’nın Öyküsü

Bu sayfamda sizlere 07.11.2009 tarihinde başlayan bir uğraşın öyküsünü çektiğim fotoğraflarla vermeye çalışacağım.Datça’da yaşayan , heykeltraş Elbruz’un çalışmalarına sayfamda zaman zaman yer veriyorum. Billurkent Aslanı’nın öyküsü aslında bize bir insanın öyküsünü de anlatıyor. Kendi kendini yetiştirmiş , bu yola gönlünü vermiş bir insanın. 7 Kasım 2009 da yanına uğradığımda 10 tonu geçen bir mermer kütlenin başında çalışmasının ilk çekiç darbelerini vurmaktaydı. Hemen kameraya çekerek 7 mayıs 2010 tarihinde devamlı duracağı Billurkent tatil sitesine gidişi de dahil olmak üzere belgeledim.

Tarih 08.12.2009, çalışmanın ilk başlangıç safhasını çekemedim ,Elbruz bayağı hızlı çalışıyor. Başı çıkarmış , diğer kısımları yontuyor. Diğer heykellerinde olduğu gibi uzaklara , özlem dolu bir bakış var.

15.01.2010’da uğradığımda diğer kısımların formu da yavaş yavaş belirmiş. Bu arada hava sıkça kapalı oluyor , Elbruz yağmur, soğuk demeden çalışıyor. Ben de her geçişimde veya boş zamanımda gelerek çalışmaları belgeliyorum.

Sanat sabırlı uzun bir yol , bir anlık bir dinlenme anında . En küçük bir dikkatsizliğin getireceği hatayı düzeltme imkanı yok , Elburuz belki de mermerin bu yanını seviyor. Aylar süren bu çalışma iç dünyanın da arınması demek.

09.02.2010 , baş bayağı şekillenmiş , yeleler üsluplaşmış bir şekilde tasvir edilmiş. Bir ara bunu nereden öğrendiğini sorduğumda eski heykelleri inceleyerek demişti.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir