betçe tiyatro topluluğu

Betçe Tiyatro Topluluğu Yeni Bir Oyunla Sahnede.

Betçe Sanat Merkezi Bünyesinde kurulmuş olan Betçe Tiyatro Topluluğu 2017 sezonunda ” Tımarhane Manzaralı Konak ” isimli oyunuyla bizlere neşeli dakikalar yaşatacak, daha önceki oyunlarında olduğu gibi yine hayranlıkla alkışlayacağız. Betçe bölgesinin amatör oyuncularının sahneleyeceği oyun komedi türünde, 13 ocak cuma günü son provalarını izledim. 15 Ocak Pazar günü saat: 19.00 da Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde sahnelenecek olan oyunun arkasından Betçe Sanat Merkezi’nin yöre insanından oluşan korosunu izleyeceksiniz, etkinlik ücretsiz.

datça yazıköy tiyatro topluluğu

Yazıköy’de geçen yıl kurulmuş olan Betçe Sanat Merkezi Tiyatro Topluluğu’nun bu ikinci etkinliği, geçen yıl oynadıkları oyun büyük alkış almıştı. Bu yıl sahneleyecekleri ” Tımarhane Manzaralı Konak ” anonim bir metinden uyarlandı, yapımcılığını Bedya Sanat Evi’nden Korkut Sönmez ve Yazıköy muhtarı Salih Bora’nın üstlendiği oyunun yönetmeni Ayten Kapıcıoğlu. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kostüm ve sahne tasarımı Birsel Diyaroğlu tarafından yapıldı. Oyuncular Yazıköy ve Betçe yöresinden, birçoğunun şimdiye dek bir sahne tecrübesi olmamış.

Fotoğraflar profesyonel fotoğrafçı Necati Türker tarafından çekilmiş, afiş Sibel Türker, Müzikleri Ergin Bayraktaroğlu hazırlamış, Turay Mehmet Dinleyen’in müziği kullanılmış, ses teknisyeni Betçe bölgesinden Emre Tokuç . Bunun gibi birçok kişinin karşılıksız katkıları ile, büyük fedakarlıklarla bugüne gelen oyunu izlemenizi öneriririm.

betçe tiyatro topluluğu

Oyuncular, Yönetmen Ayten Kapıcıoğlu, Yapımcı Korkut Sönmez son provalarından önce toplu halde görülüyor. Oyunda rol alanlar; Miray Topuz, Ayşe Akdeniz, Tuğba Dönmez, Elif Yılmaz, Filiz Akdeniz, Emre Kılınç, Meltem Coşkun, Suzet Aydoğan, Necati Karakaş, Ümran Yorulmaz.

Oyun başlamadan önce yapımcı Korkut Sönmez ile sohbet ettik. Korkut Sönmez şu bilgileri verdi ” Betçe Sanat Merkezi’nin kuruluşunun ikinci yılında 2. etkinliğimiz. Tiyatro tecrübesi olmayan, belki de tiyatroya hiç gitmeyen insanlardan oluşan bir oyuncu kadromuz var. Yönetmenimiz Ayten Kapıcıoğlu İstanbul – Datça arasında mekik dokuyarak hiç bir karşılık istemeden onları bu günlere getirdi. Kendi yağımızla kavrulduk, elimizden geldiğince kimseden bir şey istememeye çalıştık. Yapım ekibi dahil bize en küçük bir katkısı olanlara teşekkür ediyorum. Bu çalışmalarda destek bulmak kolay olmuyor. Bu etkinliğin benim için önemi : sanatın insanın bakış açısını değiştirebilmesi. Bir kişinin bakış açısı değişse, hayatına birazcık renk gelse, başka bir kazancımız yok zaten. ” dedi.

Korkut Sönmez projenin gerçekleşmesinde kendilerine sponsor olan, yardımda bulunanlarla ilgili olarak, Datça Belediyesi, Yazıköy Muhtarlığı, Bedya Sanat Evi , Hasan Akay, Füsun Ersöz, Budak Atölye, Ören ticaret, Bozalan ticaret, Tepe Mutfak’tan Anıl, Sezgin Çete, Neriman Mazlum, Figen ve Korhan Kumru adları o an için aklına gelenlerdi. Bundan sonraki etkinliklerinde desteğin daha çok olacağını umuyorum. Betçe Sanat Merkezi yaz döneminde de ücretsiz resim ve müzik kursları verdi, katılımlar oldukça yüksekti. Kurslarda deneyimli öğretmenler gönüllü olarak görev aldı, bunların bazıları büyük şehirlerdeki sanatçı arkadaşlar oldu. Öğretmen bulmak kolay olmuyor, aynı zamanda bir heykel sanatçısı olan Korkut Sönmez’in bu konuda katkısı büyük. Yetiştiği, yaşadığı yöreye faydalı olan, projeler sunan insanlara ne mutlu, hepsine çok teşekkürler.

 

 

 

Koroda her yaştan insan var, dileğim geçlerimizin gelecekte bu etkinliklerde daha çok yer alması. Koroyu iki yıldır Osman Karadeniz çalıştırıyor, o da alkışı, büyük bir teşekkürü hak eden arkadaşlarımızdan.

İzlediğimde bana ilginç gelen çalınan türkülerin yörede iyi tanınan ve oyunları oynanan türküler olması. Oyunları yöreye özgü bir hal almış, Datça kültürü açısından önemliydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir