Kızlan Düğün Yemeği


Datça’da köy düğünlerinde düğün günü yemek verilir , şimdiye dek bir kez , bir sünnet düğününde yemeğe gitmiştim. Bu kez öğrencim ve Mürsel arkadaşımın kızı Nergis ve evleneceği genç Mustafa Üzer eve kadar gelip davetiye getirdiler. 15 Mayıs 2011 tarihinde Davetiyedeki programlardan Kızlan Köyündeki düğün yemeğine eşimle gittik. Düğün evine yaklaşırken bir çok tanıdık insanla karşılaştım , bütün Datça sanki burada idi.

Düğün yemekleri Datça’da çokça önemsenen bir olay , düğün yemeği dediğinizde de akla ilk gelen keşkek oluyor.Benim keşkek ile tanışmam Denizli’deki yaşamıma dayanıyor , orada biraz daha farklı yapılırdı. Datça’da keşkek daha hafif ve sade oluyor , gerçekten iyi yapıyorlar.

Burada Keşkeğin yanında tavuk eti vardı , eşim keşkeğe batırarak yememi söyledi. Bu konularda fazla bir bilgim yok , nasip olursa bundan sonra yavaş yavaş öğreneceğim. Masada yemeğimizi yerken diğer bir bölümde köy kadınları toplu halde yemek işine yardımcı oluyorlardı.

Bir ara öğrencim Menekşe’nin yanına giderek düğün yemeği ile ilgili fotoğraf çekmek istediğimden bahsedince Menekşe beni köy kadınlarının yanına götürdü.

Burası bayağı kalabalık , ortada büyük kaplar içinde yemekler bulunuyor.Tepsi ile gelenler burada tabakları doldurtup masalara dağıtıyorlar.

Tavuk Sote, Patates yoğurtlaması, Salata, Çorba, Keşkek

Aşçı ortada , diğer herkes düğün evine yardımcı olmak için burada

Oldukça kalabalık olduğu için isimleri soramadım

Bu kısımda yemekler yapılıyor


Bulaşıkçılar bu bölümde oldukça kalabalıklar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir