17 Temmuz İki Resim Sergisi

17 Temmuz Pazartesi Günü Datça Belediyesi Sergi Salonlarında iki resim sergisinin açılışı vardı. Liman Sergi Salonu’nda Nesrin Çimen Penpecioğlu’nun ” Umut ” adlı resim sergisi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Çatal Mağara Sergi Salonu’nda Elif Çimen’in ” Arı Gözünden ” adlı sergileri aynı saatlerde açıldı.

nesrin çimen penpecioğlu sergisi

Bugün resim sergisini gezdiğim Nesrin Çimen Penpecioğlu, Datçalı bir sanatçımız. 1996 yılında matematik öğretmeni olarak emekli olduktan sonra 3 yıl İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesindeki kurslara katılmış, daha sonra bazı sanatçılarla da çalışmaları olmuş. Şimdiye dek karma sergilere katılmış, kişişel sergiler açmış olan Nesrin Penpecioğlu’nun yaşamı Datça ve Ankara arasında geçiyor. Sergisi’nin adını Umut koyarken ” Kapanan kapıların ardında umut var, umudumuzu yitirmiyoruz. Geleceğe güvenle bakabilmek için içimdeki umut çocuğunu barış içinde huzurlu bir ortam düşleyerek beslemek istedim.  ” diyor.

Bu yıl seramik çalışmalarına da başlayan Nesrin Penpecioğlu’nun bu sergisinde seramik çalışmaları da yer alıyor. Onlarla ilgili anlatımları da ilginç sergisini gezdiğinizde göreceksiniz. Japon seramikleri onu etkilemiş, Mevlana ve Şemazenler de etkilendiği konular.

nesrin çimen sergisini gezenler

 

Nesrin Penpecioğlu açılış konuşmasında ” Yoğun bir kış geçirdim, içimden bunlar döküldü, bunlar dökülürken ben rahatladım ve bu rahatlamamı sizlerle paylaşmak istedim. ” dedi. Yağlıboya çalışmalarında peyzajlar, natürmort’lar yer alıyor. Datça doğası Nesrin hanımın tablolarında çokça yer alıyor. Çalışmalar izleyenler tarafından çokça beğenildi. Sergi 23 Temmuz tarihine kadar açık.

prof. elif çimen resim sergisi

Çatal Mağara Sergi Salonunda Elif Çimen’in resim sergisi vardı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Resim ve Gravür öğrenimi gören sanatçı Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Dekan ve Resim Bölümü Başkanı olarak görev yapmakta, resim ve desen dersleri vermekte. Prof. Elif Çimen fotoğrafta ailesi ile görülüyor.

elif çimen resim sergisi

Çalışmaları oldukça ilgi çekici olan sanatçı ” 2007 tarihinde yine burada bir kişisel sergim olmuştu. Bu mekanın Datça Belediyesi tarafından tekrar sanata kazandırılması  bizi çok sevindirdi, biz de burada çalışmalarımızı sergilemek istedik. Çünkü bu mekan meydanın önemli bir parçası, halkın burada sanatla buluşması çok önemli, toplumumuzun ihtiyacı var. ” dedi ve çalışmaları için şu bilgileri verdi; ” Bu grup çalışmamda figürlere tepeden kuşbakışı bir açıdan bakıp izliyorum ve de mekanları oldukça boş bırakıyorum. Biz kendimize kuşbakışı bakmayı genelde unutuyoruz. Etrafımızdaki olaylar ve detaylar dikkatimizi öyle dağıtıyor ki kendimizi , insan ilişkilerimizi atlıyoruz . İlişkilerdeki samimiyeti kaybediyoruz o anlamda farklı bir açıdan bakmaya çalıştım. Bunun dışında imkansız mekanlar gibi bir anlayışla insanlar bu mekanların içinde var olmaya çalışır görünüyor. ”

Elif Çimen’in ” Arı Gözünden ” başlıklı sergisi 17 – 23 temmuz tarihleri arasında açık. Saat 19.00’dan sonra gezebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir