1 Eylül Dünya Barış Günü – Datça Barış Parkı ve Heykelinin Açılışı

Datça Belediyesi’nin katkıları ile Datça Kültür Sanat Dayanışması’nın düzenlediği 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri düzenlendi.

Dünya barış günü

EN GÜZEL ŞİİRDİR BARIŞ
Etkinlik kapsamında Datça Yunusları Necati Sağır ve arkadaşları,saat: 16.30 da Kumluk Plajı’ndan denize girdiler 5 km yüzecekleri Fener Adası’na 1 Eylül Dünya Barış Günü için kulaç attılar. Datça Yunusları, Fener Adası’ndan dönüşlerinde Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Datça Belediyesi Meclis üyesi Hayriye Balkan, Datça Kültür Sanat Dayanışması adına sanatçı İbrahim Çiftçioğlu, Datça halkı ve basın mensupları tarafından karşılandı.

Saat 19.30 da Liman Caddesi’nde yapılan Datça Belediyesi Fen İşlerinin son hazırlıklarını tamamladığı, heykeltıraş Özgül Kahraman’ın kolektif bir çalışma ile oluşturduğu eserinin açılışı, Barış Parkı ve Barış Heykeli, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve Datça Kültür Sanat Dayanışması adına sanatçı İbrahim Çiftçioğlu tarafından yapıldı. Barış Parkı ve Barış Heykeli açılışında zeytin fidanı dikiminde herkes kürekleri eline alıp barış için zeytin ağacı fidanına toprak attı.
Sanatçı İbrahim Çiftçioğlu:  ” Güzel insanlara selam olsun..…Suyun en derinliklerinde yüzmeyi öğrendik. Uzayda koloniler yapmayı düşünüyoruz. Bir arada kardeş gibi yaşamayı öğrenemedik. Mülkiyet, para, daha çok zengin olma, gümrükler, sınırlar derken, oraların korunması.. Güzel ülkemdeki zenginlik kaynaklarına ve emeğe el atma. Sömürgecilik , sermaye, sermaye ihracı derken politikanın başka bir şekilde devam etmesi ile savaşlar gerçekleşiyor. Savaş, bugün insanlık için halen büyük bir tehlike arzediyor. Bugün 80 sene önce 2. Dünya Savaşı sonrası dünyada kutlanmak üzere gerçekleştirilen 1 Eylül Dünya Barış Günü. İnsanoğlu o günden bu yana savaşa karşı barış için mücadele veriyor. Sebep sonuç ilişkisi elbette. Savaşın ortadan kalkması, sebebin ortadan kaldırılması ile olur ”

Datça Kültür Sanat Dayanışması geçen sene ilkini yapmış olduğu 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlamalarının 2.sini bu sene gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız projenin içerisinde Datça’da bir barış parkımız olsa, barış sembolü bir barış heykelimiz olsa, güzel olurdu diyerek bir çalışma komisyonu oluşturduk. Çalışma komisyonundaki fotoğraf sanatçısı Cihangir , Fotoğraf Sanatçısı Sami Kızıltan, bilgisayarcı ve gazeteci Umut, Datça Belediyesi’nde çalışan mimar Cem Bal, bu arkadaşlarımın olduğu çalışma grubu, Cihangir’in önerisi ile dünyada bilinen bu barış sembolünden yola çıkarak bir şey yapabilir miyiz dediler. Deyim uygunsa bu ihale Datça Belediyesi’nin kendisine sağlamış olduğu çalışma koşullarında heykel üreten ve çalışma yapan heykeltıraş Özgül Kahraman’a kaldı. Barış heykelinin metalden yapılmasına karar verildi. Ölçülendirme, statik hesapları Cem Bal tarafından yapıldı. İşin sürdürücüsü , başında bulunan, Belediye de çalışan arkadaşlarımız yoğun emek sarfettiler. Özgül Kahraman arkadaşımız başında bulundu ve gerçekleştirdiğimiz bu çalışma barış heykelinin ortaya çıkmasına neden oldu. Kendisi çok teşekkür ediyoruz.  Sonuç itibariyle olayı projelendiren çalışma grubundaki arkadaşlarımıza, çalışmanın başından sonuna işin denetimini yapan işçi arkadaşlarımızı yönlendiren ve bu çalışmamızın ortaya çıkmasına neden olan heykeltıraş Özgül Kahraman arkadaşımıza çok teşekkür ederiz. Bize bu olanakları sağlayan Datça Belediyesi ve Datça Belediye Başkanımız Gürsel Uçar’a çok teşekkür ederiz. Barış Günü’müz kutlu olsun ” dedi.
Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar: ” 1 Eylül Dünya Barış Günü, Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarihi unutmamak ve barışın önemini hatırlatmak için ilan edildi. Uluslararası 1 Eylül Dünya Barış Günü dense de arkadaşlar barışın günü, ayı yok.. Barışı ne kadar kutlayabiliyorsak, barışı ne kadar dillendirebiliyorsak , insanları barıştan yana ne kadar düşündürüp hareket ettirebiliyorsak, insanları haksızlıktan uzak, hakkaniyet içinde düşündürebiliyorsak, adaletli davranabiliyorsak biz barışı sağlayabiliriz diye düşünüyorum. Barış parkı ve barış heykeli yapımında emeği geçen arkadaşlarımı kutluyorum. ” dedi.


.
Etkinlikler Datça Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti
Datça Kültür Sanat Dayanışması adına sanatçı İbrahim Çiftçioğlu tarafından barış günü ile ilgili ikinci konuşma yapıldı: ‘Dünyada durum karışık. Savaş ve silahlanmaya karşı sessiz kalmamak bugün dünden daha önemli. Günümüzde yaşananlar mücadeleler ile engellenmezse yakın bir gelecek de insanlığı büyük bir felakat bekliyor. Dilerim böyle bir şey gerçekleşmez. Dünyanın genelinde silahlanmaya devam ediliyor. Heryıl silahlanmaya ayrılan para dünya genelinde inanılmaz. 2018 Yılında 15 ülkenin silahlanmaya harcadığı para 1.82 trilyon dolar yaklaşık 2 trilyon dolar. 2 trilyon dolar sizin elinizde olduğunu düşünebiliyor musunuz? Dünyada açlık kalır mı, sefalet kalır mı, doğa bu kadar tahrip edilebilir mi? . ….Barış istemek kolay değil, bedeli de var. Hepimizin rüyası olan özgürlük, demokrasi, adalet istekleri sarıp sarmalıyor, eşitlik, kardeşlik, paylaşmak, dayanışma ve insanca yaşama hakkı rüya olmaktan çıkmalı artıki Savaş ve çatılmalar değil, barış ve kardeşlik istediğimiz. Özgürlük, barış, adalet…” dedi.
Saat 21.00 de Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen konseri, Suna Sönmez, Müfide İnselel, Elif Çıraklar verdi.
Saat 22.00 de Emin İgüs konserinde Emin İgüs sazıyla sözüyle izleyicileri büyüledi. 1 Eylül Dünya Barış Günü Datça Cumhuriyet Meydanı’n da dostluk içinde, şarkılarla, türkülerle, şiirlerle kutlanmış oldu. Yaşasın hayat, yaşasın sanat.

Haber ve Fotoğraflar: Esmeri Alev ekebaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir