Datça Kumluk yolu

                 
 

Ana Sayfa

 
 

ADIM ADIM DATÇA

 

Muzaffer Özgen-Datça

ressam48@gmail.com

 

 
 

Kumluk yolu , kumluk plajını dolaşarak Datça limanına kadar uzanan bir yol.

Öğretmen evinin önünden devam ettiğiniz taktirde fotoğraftaki iskeleye çıkılıyor . Yazın balıkçı kayıkları buraya yanaşır , tuttukları balıkları satarlar. Karşı taraftaki sahil kumluk dediğimiz plaja ait. Rüzgarlardan korunan küçük bir koy , suların yavaş yavaş derinleşmesi nedeniyle çocuklar için ideal.

Balık satılan kısmın hemen yanında Melisa çay bahçesi var , yaz kış genelde dolu oluyor. Sabah kahvaltısı da yapılıyor.

Yolumuza devam edince Fora Apart otel ile karşılaşıyoruz. Bu cadde Osman Çetiner caddesi.

Sağ tarafa doğru giderseniz biraz ileride Yavuz apart var. Düz olarak yola devam ettiğinizde Tam karşınıza Hastane çıkacak .

Fora Apart'ın önü yazın çeşitli el sanatlarının satıldığı tezgahlarla doluyor, gece bir çok insan sevdiklerine bir hatıra eşya almak için buraya geliyor. Tam karşıda camekanlı bina İmren Lokantası.

İmren Lokantası ev yemekleri yapan Datça'da tercih edilen yerlerden. Fiatları da orta gelirliler için uygun Yine de bu tür yerlerde fiyat listesine bakmakta yarar var.

sol tarafta çocuk parkı bulunuyor

Hemen yanından kumluk yolu başlıyor , yürüyen kişinin sağ tarafında Kazım Yılmaz İlköğretim okulu var, genellikle yazları ücretli araba park yeri oluyor. Kumluk yolu dediğimiz bu yol Limana kadar gidiyor. Akşam yürüyüşüne çıkan bir çok insanın geçtiği bir yol. Okuldan sonra bir çok lokantalar, çay bahçeleri geliyor.

Bu lokantalarda menüde en başta balık var.

 

Fiyatları genelde her türlü müşteriye hitap ediyor.

Buralarda akşama yakın sahilde bir telaş başlar, masalar kumsala kurularak yemekler burada yenir. Sevdiklerinizle romantik bir gece yaşarsınız , bir de mehtap varsa...

Sabah şezlong ve şemşiyelerle kaplı kumluk sahilinde akşam olunca tertemiz masalar müşteriler için hazırdır.

 

Tuna restaurantın arkası Tuna pansiyon. Sahilden çıkan bu dar yollar ana caddeye çıkıyor. Burada Kaymakamlık, Emniyet Amirliği, Hükümet Binası , postane gibi binalar bulunuyor.

Bu yol 2010 yazında hizmete açıldı, yukarıdaki fotoğraftaki Tuna Pansiyon'un önünden geçiyor, sahil şeridinin hemen arkasında . Burada da lokanta ve çay bahçeleri ile tatilcilere hizmet veren hoş bir sokak oluştu.

 

Bu yol boyunca Kumluk plajı uzanmakta.

Kumluk plajı daire biçiminde bir koyda, kuzey rüzgarlarına kapalı, hemen derinleşmemesi ve kum sahili ile çocuklar için ideal bir plaj.

Dutdibi restaurantı geçince Serap çay bahçesi geliyor."Öğretmenin yeri " diye de tanınır. Yazın oldukça kalabalık oluyor . Hemen arka tarafında da Serap Apart otel bulunuyor.

 

Serap çay bahçesini geçtikten sonra sağa doğru giden bu yol üzerinde Uysal Cafe var , küçük bir aile işletmesi. Datça'nın meşhur kabak çiçeği dolması ve damat talısı ile tanınıyor. Bu yollar Atatürk caddesine çıkıyor.

Sabah kahvaltısı ve o güne göre değişen ev yemekleri de bulunuyor. Gözleme de yapılmakta. İyi niyetli, çalışkan insanlar. 0252 712 8873 - 0 535 640 4248

 

Bir tarafı kumluk plajı ,diğer tarafı limana kadar giden Atatürk caddesine bakıyor.

Sağ tarafta Kumluk yolu ile Atatürk caddesi arasına yeni açılan yola giriliyor.Bu kısımda pastane, lokanta ve çay bahçeleri var.

Uysal Cafe'i geçip kıyı yolundan devam edince yolumuza cafe ve lokantalar çıkıyor.

 

Taş döşeli kıyı yolunun sonunda Cumhuriyet Meydanına geliniyor. Yazın burada amatör toplulukların konserleri tahta basamaklara oturularak izleniliyor. Antik dönemdeki odeonlar gibi. Buradan hangi yola saparsanız sapın sonuçta limana kadar gidersiniz. Meydanın tam karşısında Deniz Motel var. (0252 712 3038)

Cumhuriyet meydanı

Cumhuriyet meydanının yan tarafında çatal mağara var, bu eski taş yapılar bugün Datça Belediyesi tarafından Zabıta bürosu ve Turizm Bilgilendirme yeri olarak kullanılıyor.

Bu yapıların yan tarafından yukarı doğru çıkan bir yol var , bu yol da limana çıkıyor.

Burası çevreyi gören bir tepe şeklinde bir ada gibi

Bu kısımda genellikle evler var

Burada manzara güzel ama maalesef yakınlarda bulunan kanalizasyonla ilgili arıtma yerinden dolayı kötü kokular sizi rahatsız ediyor , bu fotoğrafları çekerken de aynı durum söz konusu idi.

Tekrar kıyı yoluna devam edeyim , Cumhuriyet meydanından bakıldığında kumluk plajı ve çevresi bu şekilde görülüyor.

Sahil boyunca yolumuza devam ediyoruz

 

Kıyı boyumca bu yol limana kadar gidiyor

Biraz önce izlediğiniz papatyalı manzaraları bu yerin üst tarafından çektim.

Limana doğru dönünce Tam köşede bir restaurant bulunuyor. Datça'da yazları çoğu zaman kuzey rüzgarları eser diğer yerlerdeki gibi sıcaktan bunalmazsınız. Ama rüzgarın sert estiği zamanlar için kuzeye bakan işletmelerde camekanlı kısımlar görürsünüz.

Biraz devam edince limana 40-50 m kala mırmır bar karşınıza çıkar. Sade ve sakin bir yer.

SONRAKİ SAYFA DATÇA LİMANI

Metin ve fotoğraflar izinsiz ve adres belirtilmeden kullanılamaz.