Datça Limanı
                 
 

Ana Sayfa

 
 

ADIM ADIM DATÇA

 

Muzaffer Özgen-Datça

ressam48@gmail.com

 

 
 

Datça limanına bir kaç yoldan ulaşabiliyorsunuz , bir tanesi Kumluk yolundan sahili takip ederek , bir diğeri Atatürk caddesini takip ederek .

Mırmır barı biraz geçince Sedat'ın çay bahçesi karşımıza çıkıyor, artık limandayız.Önce sol tarafa doğru gidiyorum , karşı yol eski hükümet binasının olduğu tepeye kadar çıkıyor , buradan karşı yunan adalarını ve deniz manzarasını seyretmek çok hoş .

Yolun başında Esenada oteli ve biraz ileride havuzlu Dorya motel var.Bu tesisler denize sıfır ama plajları yok beton bir kısımdan denize giriliyor.

Yolun sağındaki bu kısım anfi tiyatroya çıkıyor.Yazın bir çok etkinlik burada yapılıyor.

Biraz sağ tarafta limanın balıkçı teknelerinin ve amatör yatların bağlandığı kısım var. Bu kısımlar balıkçı kooperatifine ait ve bağlama belirli bir ücrete tabi. Tam karşıda Liman başkanlığı ve sahil güvenlik bulunmakta.

Limana geldikten sonra sağa doğru gidince yat limanına çıkılıyor. Buralarda bar,cafe ve lokantalar bulunuyor.Limanın bu kısmında Datça Limanına bağlı gezi tekneleri ve günlük tur tekneleri bulunmakta. Her gün Datça koylarına kalkan tekneler oluyor.

Burada mavi tur tekneleri ve yatlar bulunuyor. Bunlar günü birlik Datça'ya uğrayan tekneler. Yaz sıcaklarında buralar gezen dolaşan bir çok insanla doluyor.

Liman ve çevresinde bir çok konaklama tesisisi bulunuyor.Otel, pansiyon , apart cinsinden. Bu yıl bu kısımdan sonraki yapılar kaldırılarak buraya çay bahçesi yapılıyor.

Çalışmalar hızla sürüyor

Buralardaki işletmelerde oturarak dolaşanları ve limandaki hareketliliği seyredebilirsiniz. Kuzey rüzgarlarına kapalı olduğu için daha sakin bir havası var.

Limandaki işletmeler genelde akşam saatlerinden itibaren hareketlilik kazanıyor. Gündüz de manzarası çok güzel . Gelen ve giden yatları izlemek hoş oluyor.

Yıkılan kısımlardan bu fotoğraflar hatıra kaldı.

Arkada görülen sahilden taşlık plajına doğru gezime devam ediyorum.Tıklayınız.

 

Metin ve fotoğraflar izinsiz ve adres belirtilmeden kullanılamaz.