Yassıdağ Yürüyüşü

yassidag-yuruyusu-8

Sol tarafta bizim bulunduğumuz araziden aşaıda bir vadi var, dağa doğru yürürken zeytin ağaçlarının altında çokça dökülmüş zeytinler gördük, daha buralarda zeytinler toplanmamış diye düşündük.

yassidag-yuruyusu-9

Dağa yaklaşırken karı koca zeytin toplayanlarla karşılaştık, aslında İzmir’de oturan Yakalılar, zeytin toplamak için gelmişler. Biraz önce rastladıklarımız gibi sırıklarla zeytinleri düşürmekle meşgullerdi.

yassidag-yuruyusu-10

Bu ısısz yerde bizlerle karşılaşma onlar için şaşırtıcı değil, güleryüzlü insanlar, bizim için de hoş görüntüler çıkıyor.

yassidag-yuruyusu-11

Daha yukarı teraslardan manzaranın fotoğraflarını çekiyoruz, hava kapalı ama henüz yağmur görünmüyor. Konuştuğumuz köylüler yağmurun yağacağına pek sanmıyorlardı, çünkü birkaç gündür böyle, yağmur yağdığı yok. Ama bana göre bugün yağmur yağacak gibiydi, bu tepeye çıkma nedenimiz de bu, yağmura yakalanmadan bir yürüyüş yapabilmek, uzun bir parkur değil ama kayalık bir dağ, kayalarda yürümek hoş olacak, manzaralar da çok güzel.

 

yassidag-yuruyusu-12

Yaka’nın yapıları görünüyor, çevre zeytin ve badem ağaçlarıyla kaplı, her taraf yemyeşil.

 

yassidag-yuruyusu-13

Tam dağa tırmanmaya başlayacağımız kısımda da zeytin toplayanlara kolay gelsin diyerek kısa bir sohbet ettik.  Selim Turgut ve Sındı’dan Ferdi Bıçak aileleriyle zeytin topluyorlardı. Ferdi arkadaş beni tanıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir