Tekneyle Yarımada Turu

29 Temmuz akşamı Yıldırım F. Teknesi kaptanı Tarık Yıldırım’dan gelen telefon üzerine ertesi sabah Yarımada turu yapmak üzere limana geldim. Tarık kaptan uzun bir zamandır havanın düzelmesini bekliyordu, “hocam hava düzelir düzelmez yarımadayı dolaşacağım” demişti en son gördüğümde, yarımadanın arka tarafı kuzey rüzgarlarında sert denizler yapar.  Bu yüzden İki gün uygun hava gerekiyor, Datça’dan Karaköy’e (Körmen Limanı) gittikten sonra Yıldırım teknesi ertesi sabah yolcularıyla Datça’ya dönecek. Telefon gelir gelmez hava durumuna baktım  ilk gün hava  iyi gözüküyordu, ikinci gün öğleden sonra  biraz rüzgar  gösteriyordu.  O gün bizim gezimiz çok güzel geçti, yarımadanın farklı bir yüzünü görmüş olduk, Cennet koylarda yüzüldü, ben de bu güzel anları fotoğraflama fırsatı buldum.

palamutbuku-20

Haritada kırmızı işaretli kısımlar mola verdiğimiz yerleri gösteriyor.

tekneyle-yarimada-turu-1

Bu gezide yanımda arkadaşlarımın olması da iyi oldu, Güner ağbi (Kurtuluş) ve Yürüyüş arkadaşım Ekrem İpek benimleydi. Güner ağbi Deniz sevdalısı, yıllarca denizlerde karşılaştık, şimdi bu gezi nedeniyle tekrar bir aradayız. İki yıl önce Selo 1 ile yarımadayı dolaşırken teknede o da vardı, yol boyunca birçok balık tutmuştu.

tekneyle-yarimada-turu-2

Saat 9.45 te Yıldırım F. teknesiyle limandan ayrıldık, güzel bir hava vardı.

tekneyle-yarimada-turu-3

Liman girişinde demirlemiş lüks yatlar  görülüyor, Güner ağbi Kaptan Tarık’ın yanına gitmiş, yanında getirdiği GPS cihazını ayarlamakla meşgul. Tarık kaptan’a gelince öğrencilerimden, yıllar sonra onun teknesine binip geziye gideceğim aklıma gelirmiydi ? Teknede çocuklarıyla geziye katılan bir aile de var.

tekneyle-yarimada-turu-4

Güner ağbi fotoğraflarımı çok beğendiğini sık sık söyler, bu kez yanında o da fotoğraf makinasını getirmiş, güzel fotoğraflar çekmek niyetinde. Saklı koyun yanından geçiyoruz, teknemizin arkasında oluşan beyaz köpükleri izlerken yanımızdan yelkenli bir tekne geçiyor.

tekneyle-yarimada-turu-5

Geziye katılan bir çift balık meraklısı, özellikle bayan arkadaş çok meraklı, Güner ağbi yanlarında getirdikleri sırtı takımını  nasıl kullanacaklarını gösterdi, oltanın ucunda bir adet yapma balık var. Bu süratte giderken biraz zor olur ama nasip işi.

tekneyle-yarimada-turu-6

Gezide Ekrem arkadaşım tablet denilen aletle fotoğraf çekip durdu, sonra bana gösteriyor, bakıyorum şahane fotoğraflar, biz fotoğraf çekeceğiz diye ağır malzemeler taşırken olur mu böyle şey diye söylendim ben de. Ekranda çok güzel görünüyor ama akşam arkadaşım Facebook’ta paylaşınca aradaki farkı gördüm ve bu ağır malzemeleri taşıdığımız kadar varmış dedim. Arkadaşlarımızın balık merakına gelince bir ara dalgınlıkla oltanın köpüğü ellerinden kayıverdi, şaşkın bakışlarımız altında denizde uzaklaştı gitti, bulan balıkçı sevinir dedim ama kime kısmet belli olmaz.

tekneyle-yarimada-turu-7

İnceburun’u geçiyoruz, daha önce bahsetmiştim benim balık tutma yerim. Arkamızdan bir başka gezi teknesi geliyor. Hemen yanımızdaki arkadaş küçük oğluyla şakalaşırken hoş görüntüler ortaya çıkıyor. Bu gezide defterimi almayı unutmuşum, isimleri yazamadım.

3 thoughts on “Tekneyle Yarımada Turu

 • 2 Ağustos 2013 tarihinde, saat 16:11
  Permalink

  Muzaffer bey gezi notlarınızı ve tabii fotoğraflarınızı ilgiyle tek tek inceledim okudum. Sizin buraları daha önce defalarca görmüş ve yürümüş olduğunuz hemen belli oluyor. İlk ve yeni bir şey gören birinin heyecanı özellikle sizinki yazılarınızda ve fotoğraflarınızda hemen farkediliyor. Sizi ilgiyle beğenerek takip ediyoruz. Yarımadanın kuzeyi hırçın bir deniz, murdala dışında bakir,gizemli, tılsımlı koylar ve yeşil. Öyle bir yeşil görmek lazım içine dalıp ürpertiyi hissetmen lazım. 3 yıl çalışıp hayatımı verdiğim Knidos, 1 yıl ailemle kaldığım Mersincik poyraz limanı, merdivenli.. 2 kez teknem battı o kuzey denizinde. 2 yıldır Fethiyedeyim özlem giderdim biraz resimlerinizle, Mersincikte kuyu tandır yaptığım geldi gözümün önüne

  Yanıtla
 • 2 Ağustos 2013 tarihinde, saat 20:51
  Permalink

  Muzaffer bey yarımadanın koylarında çok güzel bir gezi olmuş bu güzellikleri bizlerle paylaştığınızdan dolayı size ve vesile olanlara teşekkürler..

  Yanıtla
 • 4 Ağustos 2013 tarihinde, saat 18:13
  Permalink

  Muzaffer bey öncelikle bu güzel yorumlar ve resimler için çok teşekkür ediyorum. Küçük kızım ve denizi çok seven eşim ve oğlumla unutulmaz bir gezi oldu. Datça’ya ilk gelişimizdi. Muhteşem doğası, akvaryum gibi denizi, mükemmel havası ile vazgeçemeyeceğimiz bir yer oldu artık. Bu gezi ise cennet koyları görebilmemiz için tek yolmuş, şansımıza bunu da yapma imkanı bulduk. Yanımızda ise sizin gibi bir Datça uzmanının oluşu ise diğer bir şanstı. En kısa sürede tekrar görüşmek dileğiyle.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir