www.datcadetay.comDatça Özil Kalesi 1

                 
 

Ana Sayfa

 
 

 

Muzaffer Özgen-Datça

ressam48@gmail.com

 

Free web page counter

 
  Paylaş

 

 
 

 

19 Mayıs öğleden sonra Sedat Kaya arkadaşımla bisikletlere binerek 18 km uzaklıktaki Özil'e doğru yola çıktık. Ne zamandır bisiklete binerek bir yerlere gitmeyi istiyordum. Uzun bir zamandır bisiklete binmedim , vitesli bisiklete de ilk binişim. Sonra dönerken anladım ki ilk seferinde biraz daha kısa bir mesafeli yere gitsek daha iyi olacakmış.Ama sonuçta ilginç bir deneyim oldu , Karaincir Tatil Sitesi arkasındaki tepeye tırmanarak , tarihi kale ve yerleşimlerle ilgili kalıntıların ve doğal güzelliklerin fotoğrafını çekmek nasip oldu.

Bu güzergahı seçmemizin bir nedeni yolun fazla yokuşlu olmayışı oldu ama yine de ben alışık olmadığım için çabuk yoruldum , ilk molayı Datça Surf Tatil Köyü önünde veriyoruz.

5 Yıldır haziran ayında Windsurf Türkiye yarışlarının bir ayağı burada yapılıyor ben de 3 yıldır takip ediyorum .Bu yarışlar sayesinde Datça'nın surf sporları için nasıl uygun bir yer olduğunu tüm dünya görmüş oluyor .

Maalesef böyle güzel bir etkinliğe halkın ilgisini göremedim , oysa bu güzel kumsallarda güneşlenirler,denize girip yarışları da izlerler.

İkinci Molamızı Özil'e yaklaşırken bu ekmek fırınının önünde verdik , biraz beklersek ekmeğin çıkacağı söylendi .Ben de biraz sonra tırmanacağımız tepe öncesi dinlenmiş oldum.

Sıcacık ekmekler çıktı , hani dedim tereyağı yok mu , peynir falan

 

Bir parça ekmek verdiler ,Özil'e varıncaya kadar bisikletin üstünde yedim.Ben fırından yeni çıkmış ekmeği pek yemem, genelde hamur oluyor mideme dokanıyor.Ama bu nasıl bir şeyse sıcak sıcak yedim hiç rahatsızlık vermedi.

İlerideki binaların arkasındaki tepeye tırmanacağız. Evlerin olduğu yerde 580 haneli Karaincir Tatil sitesi bulunuyor, hemen yanında Karaincir koyu var , sahili kum.. Yapılar şahıslara ait. Yerel basında ve halk arasında buralarda antik bir kente ait kalıntıların olduğunu zaman zaman duymuştum.

Sitenin içinden geçerek tepeye doğru gidiyoruz, bu kısımlar oldukça rampa ben bisikletten inmek zorunda kaldım , yokuşlarda sürmeyi beceremedim.

Arkada Emecik dağı , Özil denilen kısımdaki evler görünüyor , buralar Emecik Köyüne bağlı.İlk geldiğim yıllarda buralarda bir iki tane yapı vardı şimdi düzlükler evle dolmuş.

SAYFANIN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Metin ve fotoğraflar izinsiz ve www.datcadetay.com adresi belirtilmeden kullanılamaz. sayfayı sitenizde paylaşmak için sadece linkini veriniz.

Copyright © 2009-2011, DatçaDetay.com

www.datcadetay.com