www.datcadetay.com

Datça Emecik Kadıncık mevkii eski çeşme

                 
 

Ana Sayfa

 
 

 

Muzaffer Özgen-Datça

ressam48@gmail.com

Free web page counter

www.Resimhocasi.com
 
  Paylaş

 

 

 

 emecik kadıncık mevkiinde eski çeşme

Geçen yıl Kızlan köyünde bir bahçe maceram oldu ;bir dönüm kadar yere çeşitli sebzeler dikerek , ürün almaya çalıştım. Kızlan köyüne de bu nedenle haftada en az üç kez gidiyordum. İşte ben bahçede çalışırken Emin Geremeli ( ben Emin dayı diyorum ) her sabah bahçesine giderken yanımdan geçer , tarımla ilgili bilgiler verir bazen de yardım ederdi , böyle tanışmış olduk.

alt

Maşallah 83 yaşında , hergün eşiyle birlikte bahçesine gider , yiyeceği sebze meyva için çalışır. Bayramdan önce Kızlan'daki zeytinyağı tesislerine uğradığımda yanına gittim, Emin dayı'nın şu an Kızlan köyünde hala işler durumdaki un değirmenine giderek fotoğraflar çektim , bilgi aldım. Onu daha sonraki sayfamda işleyeceğim. Konuşurken benim ilgi alanımı bildiği için beni bir su değirmenine götürmek istedi ve bugün buluşup değirmenin bulunduğu Emin dayı'nın Kadıncık dediği yere geldik. Buradaki bu çeşme onun için çok önemli , kayınpederi yaptırmış. Dağdan gelen kaynak suyu akıyor.

alt

Emin Dayı'nın verdiği bilgiye göre O sırada buradan geçen Muğla Valisi Şükrü Kaya ( internette araştırınca 1930 lu yıllarda içişleri bakanı olduğu ve Datça'nın gelişimi için çok çalıştığı yazıyor ) çeşme yapıldığını görünce o da bir miktar yardımda bulunmuş , ve buradaki levhaya onun da adı yazılmış.Yazıda "Emecik Köyünden Mehmet Karataş ve Şükrü Kaya "isimleri geçiyor.

alt

Çeşmenin karşı tarafında su değirmeninin de bulunduğu araziler Emin dayı'nın kayınpederinden kalmış, mirasçılarından biri de Emin Dayı anladığım kadarıyla. Buralara çok uzun zamandır el değmemiş , orman arazileri içinde .Bir derenin kenarında her taraf günlük ağacı. Emin dayı yanında getirdiği küçük tahrası ile hemen çevreyi temizlemeye girişti, alışmış boş duramıyor.

datça emecik köyü kadıncık mevkiinde tarihi su değirmeni

Değirmene suyu taşıyan oluktan geriye böyle duvarlar kalmış , dikenli bitkilerden yanına yaklaşmak mümkün değil.

alt

Değirmen kısmının üst tarafında bu bina kalıntısı var.

alt

Aşağıya inince değirmene ait kısımları bu kadar görüntüleyebiliyorum.

alt

Derede büyük bir mantar , zehirlidir büyük ihtimalle.

SAYFANIN DEVAMI

 

Metin ve fotoğraflar izinsiz ve www.datcadetay.com adresi belirtilmeden kullanılamaz

        

   

http://www.free-counter-plus.com

www.datcadetay.com