Tanıdık Bir Rüzgar ve Pirenlerin Kokusu

datcada-sonbahar-8

Yolumuz üzerinde bir yel değirmeni var, yıllar önce gelip fotoğrafını çekmiştim, oraya doğru giderken tarlalarında zeytin toplayan köylülerle karşılaşıyoruz. Bekir Ay, ( köyde Celal adıyla tanınır ) eşi Cansever hanımla zeytin topluyorlardı. Buralarda günlük yaşamda kullanılan isimler genellikle nüfusta yazan isimler değildir, Betçe köylerinin birçoğunda bu durum vardır.

Yazıköy değirmeni

datcada-sonbahar-9

Celal arkadaş bu değirmene çocukluğunda gelirmiş, Çalıca mevkiindeki bu değirmeni çalıştıranlardan Fevzi Köse’nin evine gidip fotoğrafını çekmiştim, hala hayatta, daha nice sağlıklı yıllar diliyorum.

datcada-sonbahar-10

Değirmen çevredeki taşlarla kireç harcıyla örülmüş, işçilik olarak Kızlan değirmenlerine göre kaba bir görünüşü var. İçindeki aygıtlar alınmış, palamut ağacından ahşap bir direk duruyor. Çatı kısmındaki ahşap kısımlardan bazıları vardı.

datcada-sonbahar-

Merdivenlerden yukarıya çıkıp fotoğraf çektim, değirmeni dallarıyla sarmış olan incir ağacı tam bir görüntü almamı engellese de buradan fotoğraf çekmek güzel oldu.

datcada-sonbahar-11cerel

Datça’da değirmenlerin kapıları gördüğüm kadarıyla Güney Batı’ya bakıyor, karşılıklı pencereler oluyor. Bu değirmenler o zamanlarda oldukça önemli, Değirmencilik te gözde mesleklerden.

datcada-sonbahar-42

Datça’da Kelebek Değirmeni dediğimiz değirmenlerden duvarları ayakta kalan tek örnek te Yazı arazilerinde yer alıyor. Datça Detay daki arama çubuğuna yazarsanız o sayfamı görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir