Süper Ay’ı Beklerken

super-ay-beklenirken-12

Ege ile Akdeniz’in buluştuğu sular, gözler karşıda güneşin tepsi gibi bakır renginde görünmesini heyacanla bekliyoruz. Yine de bir umut vardı içimde, geçmiş yıllarda böyle durumlarda aniden sürpriz yaparak büyüleyici bir biçimde ortaya çıktığı olmuştu. Birbirimizin fotoğrafını çektiğimiz anlar, siluet şeklinde görünüyoruz.

knidos'ta gün batımı

Nisiros’un uç kısmında güneş kaybolurken gün batımını ancak bu şekilde görüntüliyebildik. Güneş battıktan sonra gökyüzünde çok değişik renkler oluşur bazen, bulutlar kırmızı ve sarının değişik tonlarında görünürler, o gün o da olmadı. Gün batarken iki yük gemisi Knidos sularından geçiyorlardı, onların karşılaşma görüntüleri bu anı zenginleştiren unsurlardı.

super-ay-beklenirken-14

Gökyüzü bir yangın yeri gibi, güneş adanın arkasından kayboldu. Bulutlar, uçakların izleri, birçok çizgi ve leke vardı gökyüzünde.

knidos sularında balıkçılar

Bir balıkçı teknesi hava kararırken aşağılardan burnu geçiyordu. Gün batımını tam tamamlamıştık ki arkadaşların seslenmesiyle arkama baktığımda Sarandağ tepelerinden kendini gösteren büyüleyici bir ışık vardı. Ay’ın doğuşunu ve gün batımını aynı anlarda Knidos’tan görüntüleyebilecek olmamız heyacan vericiydi. Yarışma için gelenler olmasa da burada bulunanlar bu çok özel ana şahit oluyorlardı.

super-ay-beklenirken-16

Dağdan yükseldiği ilk anlarda fotoğraflarını çekebildim, daha sonra hava karardı, pek fotoğraf çekemedim. Knidos’a indiğimizde tripodumu çıkarıp çekme çalışmam başarılı olmadı. Ay’ın önünde çektiğim grup fotoğrafım da iyi olmamış, arkadaşlardan daha iyi çekenler olmuş. Ay’ın dağların arkasından görünüp yükselmesi çok hızlı oldu. Çekimlerden sonra arabamla eve dönerken şiirsel bir manzara eşliğinde yol aldım. Güzel romantik bir müzik eşliğinde ay eve kadar hep yolumun üstünde parlayıp durdu, doğayı aydınlatan bir ampul gibi. Bilimin, bilgilerin bugünkü gibi olmadığı zamanları düşünürüm bazen, böyle görüntülere insanların tepkisi, düşüncesi nasıldır diye.

datça ılıcagölet'te akşam

Ve 14 kasım süper ay’ın görüneceği gün içimden bir ses beni sürükledi, malzemelerimi alıp Ilıca Gölet’e geldim, amacım eski değirmen evinin arkasında ay’ı görüntülemekti. Hava oldukça bulutluydu, günbatımının renkleri bulutlara yansımıştı. Çevre yolunda durup birkaç fotoğraf çektim, ışık ve renkler çok güzeldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir