Süper Ay’ı Beklerken

kapkrio'ya çıkarken

Kaymakam Vebi Bakır’ın iki oğlu, polis memuru Sedat Oğuz, Kaya Et’in sahibi Muammer Kaya, fotoğraf meraklısı arkadaşımız Ahmet Asatekin ve iki arkadaş daha tepeye çıkanlar arasındaydı. Bu saatlerde Deveboynu ( Kap Krio ) na tırmanmak nasip olmamıştı, bu sayede o da oldu. Bizlerden başka kimse yoktu, tabii Knidos’a gelmek kolay değil, bir vasıtası olması lazım veya taşıt tedarik etmek lazım. Bu gibi etkinliklerde organize olmak lazım, önceden iyi duyurmak lazım. Datça Kaymakamı Vehbi Bakır’ın verdiği bilgiye göre bugün Knidos’ta bu etkinliği yapmamızın nedenlerinden biri Ay’ın ortaya çıkışı ile Gün batımı aynı zamanlarda gerçekleşecekmiş, hem tarihi bir yerin tanıtımı hem de bu iki doğa olayını aynı anda görme şansının burada olması. Bundan sonra bu gibi etkinliklerin organize bir şekilde yapılacağı belirtildi, bugün yaşayacaklarımız  bir deneyim olacaktı.

super-ay-beklenirken-7

Heyacanla gün batımı beklenirken hatıra fotoğrafları çekildi, Kaymakamımız da bu çekimlere bizzat katıldı.

kapkrio'dan knidos manzarası

Gün batımını beklerken aşağıda Knidos manzarası.

kapkrio'dan manzara

Deveboynu’nun Akdeniz tarafındaki ucu, geçen yıl arkadaşımla çıkmıştık. Bu arada Ay’ın nereden görüneceğine dair tahminler yapılıyordu, tahminlerden biri Karşıda görünen Aslanlı Burun taraflarındaki tepelerin arkasından çıkacağı yönündeydi. Benim tahminim fotoğrafta sol tarafta görünen Sarandağ tepelerinden görüneceği şeklindeydi, geçmiş yıllarda bu zamanlarda orada fotoğraflamıştım.

super-ay-beklenirken-10

Bu arada güneş tam karşımızda Nisiros adasının üstünde alçalmaya başladı, ışıkları henüz kuvvetliydi ama beklediğimiz gün batımı görüntüsünün olmayacağı gibi bir izlenim vardı, güneş bulutların arasındaydı. Tatlı serin bir havada bu anı fotoğraflarken Yarımada’nın ucunda yaşadığımız güzel anlardı. Yunan adalarına giden bir feribot geçti Knidos açıklarından, beyaz izler bırakarak uzaklaşıverdi kısa zamanda.

super-ay-beklenirken-11

Küçük bir balıkçı teknesi güneş ışıklarının vurduğu sulardan geçerken, Deniz Kaya arkadaşımız drone ile havadan fotoğraflar çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir