Stratonikeia Antik Kentinde Sonbahar Renkleri

 

Biraz sonra yanından geçtiğimiz ayva ağacının altında çektiğimiz fotoğraflar da çok hoştu. Rengarenk bir dünya, ışık çok güzeldi.

 

Çeşitli mekanlarda fotoğraflar çekerek yolumuza devam ettik.

 

Kentte girişte güneş nedeniyle bu kısmın fotoğrafını çekememiştim, etrafı sütunlarla çevrili taş döşeli bir alan ve ilerisinde hamam kalıntıları görülüyor. Kentte en az üç hamam bulunduğu sanılıyor, buradaki Roma hamamı bunlardan. Birbirine bitişik vaziyette soyunma, soğuk yıkanma, ılık yıkanma, sıcak yıkanma amaçlı kullanılan en az altı odadan oluştuğu düşünülüyor. ( sol alt fotoğraf )

Stratonikeia

Stratonikeia roma hamamı

 

Gymnasion kentin girişinde yer alıyor, bu geziyi sona bırakmıştık. Sararmış yapraklar dallarda ve yerlerde çok renkli görüntüler oluşturuyordu, güneşin göründüğü anlar.

Stratonikeia gynasiom

 

Stratonikeia’daki gymnasion Anadolu’nun en büyük Gymnasionlarından. Bu yapılar gençlerin bedensel ve zihinsel eğitim gördüğü yerlerdi. Bu yapıda çok büyük mermer bloklar kullanılmış. 180 m uzunluğundaki yapı Roma döneminde yeni eklemeler ve değişiklikler geçimiş. Ortada yarım daire şeklinde bir bölüm var.  Bayram , tören ve şölenlerde de kullanılırdı. Stratonikeia mermer kent diye de tanınır, mermer ocaklarına yakınlığının da etkisiyle olsa gerek mermer malzemenin en çok kullanıldığı kentlerden.

Stratonikeia gymnasion kalıntıları

 

Gymnasionun biraz ilerisinde köy evleri görülüyor bu yapılar diğer yapılara göre daha bakımlı, birkaç tanesi hala kullanılıyor. Bu yapıların olduğu kısım da istimlak edilen kısımlardan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir