Stratonikeia Antik Kentinde Sonbahar Renkleri

 

Bir iyon nizamı sütun başlığının altında duran kertenkele objektifime takıldı. Kentte çok sayıda sincap var, merakla bizi izlediler ama fotoğraflarını çekmek ne mümkün, öyle hızla kayboluyorlar ki! Ancak bir süre belli bir yerde beklemekle olacak iş.

Eski Hisar Sokakları

 

Antik kalıntılara köy sokalarından geçerek gidiyoruz, çok hoş ve değişik bir atmosfer, başka bir antik kentte rastlayamayacağımız manzaralar. Karia kentlerinin hepsini gezdim, birçoğunun üzerine, yakınına köyler inşa edilmiş ama buradaki gibi iç içe değil. Bu yerleşmelerde hazır malzeme, iklim, bereketli topraklar, su gibi öğeler etkili olmuştur sanırım. Tabii ister istemez antik kentler zarar görmüşler. Stratonikeia’yı gezerken çokça su kuyusuna rastladık, sohbet ttiğimiz arkadaş 50 den fazla su kuyusu olduğunu söyledi ama içlerinde su yokmuş. Nedeni termik santral çalışmalarında açılans sondaj çalışmaları sanırım.

Stratonikeia ağa yapısı

 

Mermerler kullanılarak yapılan ve ağalara ait yapılar dikkati çekiyor.

Stratonikeia yolları

 

Köy tarihinde birçok ağanın gelip geçtiği belirtiliyor. Büyük ihtimalle buradaki antik kentin mermerleri kullanılarak yapılan görkemli yapılar restore edilmeyi bekliyor.

 

Köyü gezerken düzgün taş döşeli yollardan yürüyorsunuz.

 

Ağa konağının biraz ilerisinde Bouleutorion ( Meclis binası ) yer alıyor, geçen geldiğimde kalabalık bir grupla burada karşılaşmıştım, bugün birkaç kişiden başka antik kentte kimseyle karşılaşmadık. Yapının hemen arka tarafında restore edilen bir yapı var.  Bouleuterion doğu batı yönünde yerleştirilmiş, batı tarafında yarım daire oturma basamakları bulunuyor. Bu yapılar odeion olarak ta kullanılıyordu ( müzik, tiyatro gibi gösterilerin yapıldığı yer ). Yapının kuzey cephesindeki büyükçe taşların üzerinde yazılar bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir