Mesudiyeli Kadınlar Anneler Günü’nü Çocuklarıyla Kutladı.

Anne ve çocukların gün boyunca birlikte eğlendikleri Anne – Çocuk Şenliğinde müzik eşliğinde; seramik, resim, öykü atölyeleri, danslar, taş boyama, yüz boyama, uçurtma yapımı, kağıt katlama, sandalye kapma, halat çekme yarışmaları, oyunlar yer aldı. Mesudiye – Ovabükü İmece Bucağı mevkiinde saat 13.30’da başlayan şenlikte Mesudiyeli kadınlar çocuklarıyla doyasıya eğlendi, denizden gelen meltemin serinliğinde anlamlı bir gün yaşadılar. Saat 18.00 e kadar devam eden şenlikte anneler ve çocukları birlikte  yaratıcı, eğlenceli, paylaşmalı  bir gün geçirdiler. Çok sıcak bir hava vardı, biraz ilerimizde Akdeniz’in berrak suları, sahillerimiz turizme hazır.

mesudiye'de anneler günü şenliği

Ovabükü – Palamutbükü kıyı yolu başlangıcındaki şenlik alanına gittiğimde çocuklar kendileri için hazırlanan atölyelerin önünde birikmişlerdi. Yüz boyama, taş boyama, seramik atölyeleri çocukların ilgi gösterdiği yerlerdi. Yörede İmece Bucağı diye bilinen alanda anneler ılgın ağaçlarının gölgesinde toplanırlarken çocuklar da ulu bir zeytin ağacının gölgesindeki atölyelerde çalışmalara katılıyorlardı.

Yaşlı zeytin ağacının gövdesi kitapların sergilendiği bir kütüphane gibiydi. Mesudiye  Anne- Çocuk şenliğinde çocuklara yaş grubuna göre kitaplar ve hediyeler armağan edildi.

mesudiyeli kadınlar

Yiyecek menüsü çok zengindi, masalar Mesudiyeli kadınların evlerinde yapıp getirdikleri yiyeceklerle donanmıştı. Anne ve Çocuk Şenliği aktiviteleri, ikramları ve organizasyonu Mesudiyeli kadınların imece çalışmaları ile gerçekleştirildi.

mesudiye anne-çocuk şenliği

Etkinliğe yıllar önce Datça Detay vasıtasıyla tanıştığım Nurcan Kaya’nın daveti üzerine geldim. Bütün kış Mesudiyeli kadınlar olarak haftada bir toplanarak değişik aktiviteler yapmışlar. Atkı, bere, kazak gibi örgüler örmüşler, ihtiyacı olan okullara yollamışlar.  Nurcan Hanım ” Bu sayede Mesudiyeli kadınlar olarak ( yerli, yabancı ) kaynaştık, sorunlarımızı konuştuk. Sonra çocuklarımız için bir şenlik yapma düşüncesi oluştu.  Onları güldürelim, eğlendirelim, paylaşalım, öykü, resim, gibi etkinliklerle çocukların yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olalım dedik ve Anne – Çocuk şenliğini düzenledik.” diyerek ve Anne – Çocuk şenliğinin geleneksel olarak gelecek yıllarda da devam etmesini istiyor.

mesudiye anne-çocuk şenliği

 

Çocukların resim, seramik, öykü atölyelerine ilgisi büyük oldu. Yapılan seramik işler kurutulup, fırınlanarak sergilenecekmiş.

Bir anne için çocukları her şeyden önce gelir, onların mutluluğu, yüzlerindeki küçük bir gülümseme bütün dünyalara bedeldir. Bizim gibi ülkelerde özellikle annelerin emeği, fedakarlığı daha bir başka. Burada tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyor, sağlıklı, mutlu bir yaşam diliyorum. Anneler en büyük okuldur bana göre, birçok şeyi ilk önce onlardan öğreniriz ve bu öğrenmeler kolay unutulmaz. Bir toplumu ileriye görürecek  en büyük güç annelerdir, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bu yüzden kadınlarımızın okumasına, toplum hayatına katılmasına büyük önem vermiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir