Kayalara Tutunmak

kaya-tirmanisi-30

13 Şubat Cuma günü arkadaşım Ekrem İpek ile doğada gezmek için buluştuk, birkaç gündür süren soğuk havaların ardından hava iyiydi, kuzeyden esen rüzgarla kayalar, toprak kurumuştu. Bu nedenle çağlayanlara gitmekti niyetimiz ama yol üstünde Datçamıza gelip yerleşen İsviçreli usta dağcı Olivier Nicolet ile tanışma fırsatım oldu, ne zamandır bu anı bekliyordum. Oldukça sıcak davrandı, yanlarında Fransa’dan gelen usta dağcı arkadaşları olduğunu öğrendim, onları tırmanırken görmelisiniz deyince programımızı değiştirdik. Kaya tırmanışının yapılacağı Yarık Dağın güney tarafındaki Kızıl İn’e doğru patika yoldan tırmanmaya başladık, oldukça dik bir yol, daha önce geçtiğim için bu kez dikkatlice nefesimi zorlamadan çıktım. Isınmadan böyle dik bir araziye çıkmak iyi olmuyor.

kaya-tirmanisi-31

Bu arada biz, arkadaşlar gelinceye kadar Yarıkdağ’ın kayalarını takip ederek bir yürüyüş yaptık, kayalara tırmandık, onları aştık. Bir yıldır yoğun olarak rotamız dağlar, birçok kez 20 m ye varan kayalara tırmanmamız gerekti, çok değişik bir duygu, kayalara dokunmak,  keskin kayalarla dolu bir arazide küçücük yarıklara tutunarak yol almak. Dağlarda yürüdükçe tırmanmak ile ilgili bilgilere ihtiyaç duymaya başlamıştık, hatta bir ara arkadaşıma tırmanma duvarı olan bir yere gidip biraz çalışalım dediğim zamanlar oldu.

kaya-tirmanisi-32

Duvar gibi dimdik kayalar, güneyde Kocadağ görünüyordu. Bu vadiden geçerken birçok kez bu kayaların kaya tırmanıcıları için mükemmel bir yer olduğunu düşünüp sayfamda yazmıştım. Bunun için kaya tırmanıcıları çok uzak ülkelere gidiyorlar. Alternatif turizm olarak dünyada oldukça ilgi çeken bir spor, maalesef bizde dağcılık sporlarına karşı hep bir korku var, bana dağlarda gezip te ne oluyor diyenler oluyor bazen. İnanın dağlar gibi arındığınız bir yer bulamazsınız, sağlık açısından da çok faydalı. Günümüzün acımasız, garip dünyasında son sığınaklarımız.

kaya-tirmanisi-33

Yarıkdağ’ın batı tarafına doğru kayaların renkleri, şekilleri değişti, travanterler gibi güzel görüntüler karşımızdaydı.

kaya-tirmanisi-34

Oldukça dik kayalara tırmandık, gözenekli yapıları kaymamızı önlüyordu, parmaklarımız böyle yerlerde oldukça iş görüyor.

kaya-tirmanisi-35

Çok güzel görüntüler vardı, Datçamız sahip olduğu güzellikleri maalesef değerlendiremedi, bunun için projeler gerekiyor, sadece tanıtmakla olmuyor.  Kış sezonunda buralara gelip konaklayacak, bu doğal güzelliklerden faydalanacak turistler lazım. Kaya tırmanışları kışın yapılıyor, Olivier Nicolette yazın tırmanmıyoruz dedi. Datça’nın kışları doğa sporları için çok uygun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir