Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü

hacet-tepesi-57

Ballıbaba diye bildiğim çiçek de oldukça güzeldi.

hacet-tepesi-58

Çiçeklerin fotoğrafını çektikten sonra tekrar yola çıktık, yol üzerinde görülen su birikintileri kaynak suları. Arabamı Eski Datça mahallesinde bıraktığım için yürüyerek tekrar oraya ulaşmak istiyorum, bu yüzden bu yolu tercih ettik.

hacet-tepesi-59

Biraz yürüdükten sonra Eski Datça arazileri görünüyor.

hacet-tepesi-60

Sola kıvrılan bu yola daha önce Sedat Kaya arkadaşım ile gelmiştim, yol Hızırşah köyüne kadar gidiyor. Buraya tepedeki antik kalıntıları görmek için gelmiştik, bu yere de kale diyorlar. Burada Manastır olduğunu düşündüğüm yapılara ait kalıntılar var, tepe Hızırşah kilisesini de görüyor, yapıların etrafı kalın duvarlarla çevrili. Ne yazık ki duvarlar otların içinde kaybolmuş ve yakınında telle çevrili araziler var. Sedat arkadaşım yıllar önce buralarda gördüğü yapılara giden su kanallarından  bahsetmişti. Biz bu yoldan aşağı vadiye ineceğiz.

hacet-tepesi-61

Bu fotoğrafı gittiğimiz yolu göstermek için çektim, karşıdaki tepede Eski datça mahallesi kalesi var, oradan Hacettepesine tırmandık, Hızırşah arazilerinden bir daire çizerek buralara geldik. Karşı yamaçlarda çok eski olduğunu düşündüğüm teraslar görülüyor.

hacet-tepesi-62

Yolumuz üzerindeki kayada Karia yolu işareti, bundan sonra işaret göremedik, aşağıya indiğimizde gördüğümüz toprak yol buraya çıkıyormuş, yollar arasında patika bir yol var anlaşılan.

hacet-tepesi-63

Teraslar bu fotoğrafta da görülüyor.

3 thoughts on “Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü

 • 21 Şubat 2013 tarihinde, saat 18:42
  Permalink

  Teşekkürler Muzaffer Hocam.
  Sayenizde Hacetevi’ni de görmüş oldum.
  Hacetevi tepesinde bizim köyün kara delik dediği bir yer olduğunu
  duymuştum.Kahvede sorarsanız söylerler.
  Bu kara delik denen yerden buhar çıkıyormuş.Gördüğünüz gibi
  bu tepe kaynak suyu yönünden zengin ve fay hattı üzerinde bulunuyor.
  Bu konuyla ilgili de araştırmanızı da beklerim.
  Ahmet Akkuş. Hızırşah Köyü.

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2013 tarihinde, saat 14:07
  Permalink

  Sayın Muzaffer Özgen hocam Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü ile ilgili öykünüzü ve birbirinden güzel Fotoğraflarınız eşliğinde çok büyük bir keyifle okuyup adeta yürüyüşü sizinle birlikte tamamlamış gibi yaşadım. İzmir’den Datça’yı seyretmek gezebilmek sizin çabalarınız sayesinde güzel emeklerinizle Sanal dünyada bile olsa çok keyifli ve güzel. En kısa zamanda Datça’ya geldiğimde bu yürüyüşlere katılmak isterim. Karya yolu çalışmaları çok ilgimi çekmişti Bu yolun asıl başlangıç noktası bence Yatağan/Turgut (Doğduğum büyüdüğüm yer)’ taki Lagina Antik Kent Kutsal tapınağından başlayan Stratonika’ya devam eden kutsal yol olması gerekir. Karya Yolunun başlangıç noktası Lagina harabelerindedir. Bunun dikkate alınmasını önemle arz ederim. Datça’ya geldiğimde görüşmek ümidiyle çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılarınızın devamını dilerim. Saygı ve Selamlar…

  Yanıtla
 • 6 Mart 2013 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  Yamaçtan aşağı inerken 10 yıl önce dikmiş olduğum selvi çamlarınıda fotoğrafladığınız için teşekkürler.O çamların her yıl boy attığını görmek bana sonsuz mutluluk veriyor.Birgün Datça’ya demir attığımda gezilerinize katılmak isterim..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir