Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü

hacet-tepesi-36Kuzeydoğu tarafımızda Hızırşah köyü görünüyor. Tepeden her yönü görmek mümkün değil, geniş bir alan görüntüleyeceğiniz tarafın ucuna gitmeniz gerekiyor, o da çalılardan mümkün değil.

hacet-tepesi-37

Hacetevi’nden tepeye tırmanırken tam olarak gördüğümüz ova ve Datça koyunun bir kısmını görebiliyoruz.

hacet-tepesi-38

Ortadaki boşluk ve biraz önümdeki çukurlar görünüyor, çukurların bazıları bozulmuş. Bu tepeler antik çağlardan bu yana kutsal yerler olarak tanınmıştır. Bunda daha önce sözünü ettiğim gibi Tanrı’ya yakın olduğunu hissetme gibi bir duygunun etkisi olabilir. Buraya kadar hiç mola vermedik, yürüyüşümüzdeki  tek molamızı burada verdik, oldukça sıcaktı, kısa kollu oturdum.

hacet-tepesi-39

Kuzey tarafındaki çukurlardan birisi taş yığınının dışındaydı, lodoslu havalarda yatmak için bu  çukuru yapmışlardır diye düşündük.

hacet-tepesi-40

Manzara çok güzel, tepelere kuzey rüzgarları eserken çıkmak daha iyi oluyor.

hacet-tepesi-41

 

hacet-tepesi-42

Taşlar aşağıdan bu şekilde görünüyor, Ali Rıza arkadaşım buradan Kuzeye doğru yürümek istedi ben batıya doğru gittim. Hızırşah Köyü muhtarlığının diktik dediği badem ağaçlarının durumunu görmek istiyordum, karşı tepelere yaptığım tırmanışlarda onları görmüştüm.

3 thoughts on “Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü

 • 21 Şubat 2013 tarihinde, saat 18:42
  Permalink

  Teşekkürler Muzaffer Hocam.
  Sayenizde Hacetevi’ni de görmüş oldum.
  Hacetevi tepesinde bizim köyün kara delik dediği bir yer olduğunu
  duymuştum.Kahvede sorarsanız söylerler.
  Bu kara delik denen yerden buhar çıkıyormuş.Gördüğünüz gibi
  bu tepe kaynak suyu yönünden zengin ve fay hattı üzerinde bulunuyor.
  Bu konuyla ilgili de araştırmanızı da beklerim.
  Ahmet Akkuş. Hızırşah Köyü.

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2013 tarihinde, saat 14:07
  Permalink

  Sayın Muzaffer Özgen hocam Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü ile ilgili öykünüzü ve birbirinden güzel Fotoğraflarınız eşliğinde çok büyük bir keyifle okuyup adeta yürüyüşü sizinle birlikte tamamlamış gibi yaşadım. İzmir’den Datça’yı seyretmek gezebilmek sizin çabalarınız sayesinde güzel emeklerinizle Sanal dünyada bile olsa çok keyifli ve güzel. En kısa zamanda Datça’ya geldiğimde bu yürüyüşlere katılmak isterim. Karya yolu çalışmaları çok ilgimi çekmişti Bu yolun asıl başlangıç noktası bence Yatağan/Turgut (Doğduğum büyüdüğüm yer)’ taki Lagina Antik Kent Kutsal tapınağından başlayan Stratonika’ya devam eden kutsal yol olması gerekir. Karya Yolunun başlangıç noktası Lagina harabelerindedir. Bunun dikkate alınmasını önemle arz ederim. Datça’ya geldiğimde görüşmek ümidiyle çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılarınızın devamını dilerim. Saygı ve Selamlar…

  Yanıtla
 • 6 Mart 2013 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  Yamaçtan aşağı inerken 10 yıl önce dikmiş olduğum selvi çamlarınıda fotoğrafladığınız için teşekkürler.O çamların her yıl boy attığını görmek bana sonsuz mutluluk veriyor.Birgün Datça’ya demir attığımda gezilerinize katılmak isterim..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir