Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü

hacet-tepesi-29

Pırıl pırıl bir gökyüzü ve karşıda Kocadağ, etrafımız dağlarla, tepelerle çevrili. Kendinizi göğe çıkacak bir uzay gemisinde gibi hissediyorsunuz.

hacet-tepesi-30

İnanılmaz bir şey, tepenin zirvesi olduğu gibi  çalılarla kaplı, arada düz, çimenlik bir yer yok.

hacet-tepesi-31

Bu Hacetevi de nerde derken ileride beyaz taşlar göründü.

hacet-tepesi-32

Datça Yerel Tarih Derneği ve Hızırşah kooperatifi ortaklığında yaşama geçirilecek Hacetevi projesinin merkezi karşımızda duruyordu.

hacet-tepesi-33

Benzer boylarda taşlardan oluşan bir yığın, Hızırşah toplantısında birisi buradaki taşların çevredeki taşlara benzemediğini, başka yerlerden getirilmiş olabileceğini söylemişti ama ben taşları görür görmez buradaki taşların parçalanması ile olduğunu anladım. Çevrede her yer kayalarla kaplı ve çevredeki kayaların rengi bu taşlardan farklı değil kırılınca değişik renkler çıkar. Bir de bu taşları görünce buraya gelen herkesin bu yığına bir veya bir kaç taş koyduğunu düşündüm, yıllar içinde birikerek bu taş yığını oluşmuştur. Ben taşları daha küçük boyutta düşünüyordum, taşlar düşündüğümden büyüktü.

hacet-tepesi-34

Taş yığını dairesel bir biçimde düzenlenmiş, yanlarda ve ortalarda taşların boşaltılması ile oluşmuş çukurlar var. Bu çukurların planlı yapıldığını düşünmüyorum bence gelen kişiler içine girmek için kendilerine göre de çukurları oluşturuyor olabilirler. Bir yığından biraz taş alınca bir çukur oluşabilir.

hacet-tepesi-35

Kuzey tarafındaki iki çukurdan birinin ortasındaki geniş taşı alarak içine uzandım, iri yapılı birisi olmadığım halde zar zor sığabildim. İnsanlar çukuru boylarına göre ayarlıyorlardır, rüya görmek açısından rahat olmak önemli olabilir. Sizi bilmem ama benim hatırladığım rüyalar çoğunlukla sabaha karşı olur, buraya gelenler de genellikle sabaha karşı buraya geliyorlar diye duymuştum.

3 thoughts on “Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü

 • 21 Şubat 2013 tarihinde, saat 18:42
  Permalink

  Teşekkürler Muzaffer Hocam.
  Sayenizde Hacetevi’ni de görmüş oldum.
  Hacetevi tepesinde bizim köyün kara delik dediği bir yer olduğunu
  duymuştum.Kahvede sorarsanız söylerler.
  Bu kara delik denen yerden buhar çıkıyormuş.Gördüğünüz gibi
  bu tepe kaynak suyu yönünden zengin ve fay hattı üzerinde bulunuyor.
  Bu konuyla ilgili de araştırmanızı da beklerim.
  Ahmet Akkuş. Hızırşah Köyü.

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2013 tarihinde, saat 14:07
  Permalink

  Sayın Muzaffer Özgen hocam Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü ile ilgili öykünüzü ve birbirinden güzel Fotoğraflarınız eşliğinde çok büyük bir keyifle okuyup adeta yürüyüşü sizinle birlikte tamamlamış gibi yaşadım. İzmir’den Datça’yı seyretmek gezebilmek sizin çabalarınız sayesinde güzel emeklerinizle Sanal dünyada bile olsa çok keyifli ve güzel. En kısa zamanda Datça’ya geldiğimde bu yürüyüşlere katılmak isterim. Karya yolu çalışmaları çok ilgimi çekmişti Bu yolun asıl başlangıç noktası bence Yatağan/Turgut (Doğduğum büyüdüğüm yer)’ taki Lagina Antik Kent Kutsal tapınağından başlayan Stratonika’ya devam eden kutsal yol olması gerekir. Karya Yolunun başlangıç noktası Lagina harabelerindedir. Bunun dikkate alınmasını önemle arz ederim. Datça’ya geldiğimde görüşmek ümidiyle çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılarınızın devamını dilerim. Saygı ve Selamlar…

  Yanıtla
 • 6 Mart 2013 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  Yamaçtan aşağı inerken 10 yıl önce dikmiş olduğum selvi çamlarınıda fotoğrafladığınız için teşekkürler.O çamların her yıl boy attığını görmek bana sonsuz mutluluk veriyor.Birgün Datça’ya demir attığımda gezilerinize katılmak isterim..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir