Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü

hacet-tepesi-22

Çok güzel bir hava var, hafif serin, yürümek için ideal. Bu yıl iklimi de anlamış değilim, bugün böyle güzelken yarın bir bakıyorsun karanlık, yağmurlu bir hava. Bundan sonra nasip olursa bütün böyle güzel havalarda yürümeye çalışacağım.

hacet-tepesi-23

Hacettepesi yamaçlarındaki teraslar görünüyor, antik çağlarda asmalar böyle yamaçlara dikilirdi. Buradan bakınca buraya çıkmak ne kolay görünüyor, oysa dik bir tırmanış oldu, sık bitkilerin arasından yürümemiz gerekti..

hacet-tepesi-24

Teras duvarları görünüyor, oldukça eski zamanlara kadar gittiklerini düşünüyorum.

hacet-tepesi-25

Eski Datça kalesi de buradan daha iyi görünüyor. Masa gibi bir yer.

hacet-tepesi-26

Güneydoğu tarafımızda Datça koyu ve İskele mahallesi görünüyor, tam güneyde Kargı deresi var oraya bakmak bile istemiyorum.

hacet-tepesi-27

Hacettepesi’nin güney yamaçlarından, dik bir yol takip ederek tepenin zirvesine varmış olduk. Burası çok geniş bir alan ve bu alan kayalar ve pinar dediğimiz çalılarla kaplı. Buradan Hacetevi’ne yürüyüşümüz oldukça zor oldu. Patika yol da yok, buralarda yürüyen hayvanlar olsaydı bir yol oluştururdu, anlaşılan onlar bile buralara pek gelmiyor. Zaman zaman kayaların üzerinden atlayarak zaman zaman boyumuza gelen çalıları açarak yol aldık.

hacet-tepesi-28

Ben batıya doğru giderken arkadaşım kuzeye doğru gitti. Benim yolum kapanınca arkadaşımın gittiği yolu takip etmek zorunda kaldım. Ayak bastığınız yeri görmüyorsunuz en sakıncalı kısmı da oydu. Elimdeki botonla çalıları yoklayarak yol aldım.

3 thoughts on “Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü

 • 21 Şubat 2013 tarihinde, saat 18:42
  Permalink

  Teşekkürler Muzaffer Hocam.
  Sayenizde Hacetevi’ni de görmüş oldum.
  Hacetevi tepesinde bizim köyün kara delik dediği bir yer olduğunu
  duymuştum.Kahvede sorarsanız söylerler.
  Bu kara delik denen yerden buhar çıkıyormuş.Gördüğünüz gibi
  bu tepe kaynak suyu yönünden zengin ve fay hattı üzerinde bulunuyor.
  Bu konuyla ilgili de araştırmanızı da beklerim.
  Ahmet Akkuş. Hızırşah Köyü.

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2013 tarihinde, saat 14:07
  Permalink

  Sayın Muzaffer Özgen hocam Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü ile ilgili öykünüzü ve birbirinden güzel Fotoğraflarınız eşliğinde çok büyük bir keyifle okuyup adeta yürüyüşü sizinle birlikte tamamlamış gibi yaşadım. İzmir’den Datça’yı seyretmek gezebilmek sizin çabalarınız sayesinde güzel emeklerinizle Sanal dünyada bile olsa çok keyifli ve güzel. En kısa zamanda Datça’ya geldiğimde bu yürüyüşlere katılmak isterim. Karya yolu çalışmaları çok ilgimi çekmişti Bu yolun asıl başlangıç noktası bence Yatağan/Turgut (Doğduğum büyüdüğüm yer)’ taki Lagina Antik Kent Kutsal tapınağından başlayan Stratonika’ya devam eden kutsal yol olması gerekir. Karya Yolunun başlangıç noktası Lagina harabelerindedir. Bunun dikkate alınmasını önemle arz ederim. Datça’ya geldiğimde görüşmek ümidiyle çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılarınızın devamını dilerim. Saygı ve Selamlar…

  Yanıtla
 • 6 Mart 2013 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  Yamaçtan aşağı inerken 10 yıl önce dikmiş olduğum selvi çamlarınıda fotoğrafladığınız için teşekkürler.O çamların her yıl boy attığını görmek bana sonsuz mutluluk veriyor.Birgün Datça’ya demir attığımda gezilerinize katılmak isterim..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir