Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü

hacet-tepesi-8

Yukarılara doğru çıktıkça Eski Datça arazileri ve Datça ovası çok güzel görünüyor, tabii çok yakın bir gelecekte buralardan fotoğraf çekmek istemem herhalde. Çok geniş bir alan şimdiden binalarla kaplanmış durumda.

hacet-tepesi-9

Bugünlerde mor iris diye bilinen çiçekler her tarafta karşımıza çıkyor, Anadolu’da susak falan dendiğini arkadaşlar facebook’da yazmışlardı.

hacet-tepesi-10

Yamaçlarda çiğdemler de oldukça fazla, gruplar halinde sıralanmışlar.

hacet-tepesi-11

Zorlu bir yolu tercih ettiğimiz için kaleye çıkmamız biraz yorucu oldu, doğu tarafındaki duvarların üzerinden kale arazilerine ayak bastık. Oldukça geniş ve düz bir alan. Bu kalede hergangi bir yapı kalıntısı ve sarnıç olmmaması ilginç. Böyle kalelerde genellikle sarnıç oluyor. Yürüdükçe arkadaşıma daha çok yeni olan domuz pisliklerini gösterirken, bunlara koyunlarınki de katıldı.

hacet-tepesi-12

Kalenin batıya bakan kısmında geniş ve uzun bir duvar var, bu duvarlar harçla örülmüş, biraz daha ileride İlk Knidos dönemine kadar giden harçsız duvarlar var, orada büyük taşlar kullanılmış. Buraya gelirken istemediğim şey çoban ve sürüsü ile karşılaşmaktı, çoban köpekleri bir şey yapmaz ama yine de sürüyü koruma içgüdüleri ağır basabilir. Tam bu fotoğrafı çektirirken biraz ileride çobanın köpeklerinden birinin bizi incelediğini gördüm , ardından sürüye ait koyunlar göründü ve biz de ileriye gitmek yerine kuzey yamaçlarından yolumuza devam etmeyi kararlaştırdık.

hacet-tepesi-13

Doğu tarafındaki geldiğimiz duvarlardan inerek yolumuza devam ettik. Bu duvarlar da uzun bir şekilde devam ediyor ama buradaki taşlarda harç yok .

hacet-tepesi-14

Aşağıdaki bu kayalık kısımlar nedeniyle kalenin bu kısmında duvarlara önem verilmemiş olabilir. kayaların üzerindeki sarı çiçekler çok güzel görünüyordu.

3 thoughts on “Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü

 • 21 Şubat 2013 tarihinde, saat 18:42
  Permalink

  Teşekkürler Muzaffer Hocam.
  Sayenizde Hacetevi’ni de görmüş oldum.
  Hacetevi tepesinde bizim köyün kara delik dediği bir yer olduğunu
  duymuştum.Kahvede sorarsanız söylerler.
  Bu kara delik denen yerden buhar çıkıyormuş.Gördüğünüz gibi
  bu tepe kaynak suyu yönünden zengin ve fay hattı üzerinde bulunuyor.
  Bu konuyla ilgili de araştırmanızı da beklerim.
  Ahmet Akkuş. Hızırşah Köyü.

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2013 tarihinde, saat 14:07
  Permalink

  Sayın Muzaffer Özgen hocam Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü ile ilgili öykünüzü ve birbirinden güzel Fotoğraflarınız eşliğinde çok büyük bir keyifle okuyup adeta yürüyüşü sizinle birlikte tamamlamış gibi yaşadım. İzmir’den Datça’yı seyretmek gezebilmek sizin çabalarınız sayesinde güzel emeklerinizle Sanal dünyada bile olsa çok keyifli ve güzel. En kısa zamanda Datça’ya geldiğimde bu yürüyüşlere katılmak isterim. Karya yolu çalışmaları çok ilgimi çekmişti Bu yolun asıl başlangıç noktası bence Yatağan/Turgut (Doğduğum büyüdüğüm yer)’ taki Lagina Antik Kent Kutsal tapınağından başlayan Stratonika’ya devam eden kutsal yol olması gerekir. Karya Yolunun başlangıç noktası Lagina harabelerindedir. Bunun dikkate alınmasını önemle arz ederim. Datça’ya geldiğimde görüşmek ümidiyle çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılarınızın devamını dilerim. Saygı ve Selamlar…

  Yanıtla
 • 6 Mart 2013 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  Yamaçtan aşağı inerken 10 yıl önce dikmiş olduğum selvi çamlarınıda fotoğrafladığınız için teşekkürler.O çamların her yıl boy attığını görmek bana sonsuz mutluluk veriyor.Birgün Datça’ya demir attığımda gezilerinize katılmak isterim..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir