Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü

hacet-tepesi-64

Yamaçtan aşağı indik.

hacet-tepesi-65

Burada karabaş otları çiçeklenmiş.

hacet-tepesi-66

Arkadaşlar burada hayatımın ilginç olaylarından birini yaşadım bu da bana kapak olsun derler ya! Patika yollardan giderken ortaokulda okuttuğum Hakkı oradan geçiyormuş, elinde ekmek tornbası vardı. Uzaktan beni tanıdı, sizmisiniz hocam diyerek yanımıza geldi ve yolun evlerinin yanından geçtiğini belirtti, düz gidersek telle çevrili araziler varmış. Beraber yürürken hocam bayağı balık yakaladık size de vereyim dedi, ne balığı dedim. “50-60 kadar çipura, 60 kadar lahos dedi ama yıllarca balıklarla uğraşmış birisi olarak hala uyanamadım. Yarımadanın kuzey kıyılarında yakalamış, Çipurayı orada nerden buldun, lahoslar da sanki kefal gibi sürüyle. Yorgunluk demek böyle bir şey, televizyonlarda böyle haberlere rastlayınca bu kadar da saf olunur mu derdik. Hadi hocam falan deyince tamam birer kilo alalım dedik, evi de biliyor. Biraz dinleneyim getiririm derken Ali Rıza arkadaşım balık paralarını çıkarıp vermez mi, görmeden balık alınır mı, sonra nasıl olsa eve getirecek. Neyse oradan ayrılıp eve geldiğimizde eşime anlatınca gülmeye başladı, o balıkların üstüne bir soğuk su iç diye. Meğerse bizim Hakkı ona da bir hikaye anlatmış ve…Ali Rıza bey akşam balık ziyafetini bekliyordu, telefon ederek durumu anlattım, sağlık olsun hocam dedi ama ben etkisinden kurtulamadım , öğrencim diye güvenerek parayı vermişti. Neyse bir gün geçti konuştuğum kişilerden anladım ki  daha ne balıklar gitmiş.

hacet-tepesi-67

Eski Datça mahallesine girerken elektrik direğinde de Karia Yolu işaretleri vardı.

hacet-tepesi-68

Eski Datça sokaklarında rastladığımız badem çiçekleri, çok güzel görünüyorlardı.

hacet-tepesi-69Biz gelirken öğrenciler okuldan dönüyorlardı.

hacet-tepesi-70

Eski Datça’nın eski haliyle kalmış çarşı sokağı, balık olayını çıkarırsak güzel bir yürüyüş oldu. İşin acı tarafı bu gibi kişiler gerçekten yardıma gereksinimi olan insanlara yardım etme isteğimizi köreltiyor.

3 thoughts on “Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü

 • 21 Şubat 2013 tarihinde, saat 18:42
  Permalink

  Teşekkürler Muzaffer Hocam.
  Sayenizde Hacetevi’ni de görmüş oldum.
  Hacetevi tepesinde bizim köyün kara delik dediği bir yer olduğunu
  duymuştum.Kahvede sorarsanız söylerler.
  Bu kara delik denen yerden buhar çıkıyormuş.Gördüğünüz gibi
  bu tepe kaynak suyu yönünden zengin ve fay hattı üzerinde bulunuyor.
  Bu konuyla ilgili de araştırmanızı da beklerim.
  Ahmet Akkuş. Hızırşah Köyü.

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2013 tarihinde, saat 14:07
  Permalink

  Sayın Muzaffer Özgen hocam Hızırşah Hacettepesi Yürüyüşü ile ilgili öykünüzü ve birbirinden güzel Fotoğraflarınız eşliğinde çok büyük bir keyifle okuyup adeta yürüyüşü sizinle birlikte tamamlamış gibi yaşadım. İzmir’den Datça’yı seyretmek gezebilmek sizin çabalarınız sayesinde güzel emeklerinizle Sanal dünyada bile olsa çok keyifli ve güzel. En kısa zamanda Datça’ya geldiğimde bu yürüyüşlere katılmak isterim. Karya yolu çalışmaları çok ilgimi çekmişti Bu yolun asıl başlangıç noktası bence Yatağan/Turgut (Doğduğum büyüdüğüm yer)’ taki Lagina Antik Kent Kutsal tapınağından başlayan Stratonika’ya devam eden kutsal yol olması gerekir. Karya Yolunun başlangıç noktası Lagina harabelerindedir. Bunun dikkate alınmasını önemle arz ederim. Datça’ya geldiğimde görüşmek ümidiyle çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılarınızın devamını dilerim. Saygı ve Selamlar…

  Yanıtla
 • 6 Mart 2013 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  Yamaçtan aşağı inerken 10 yıl önce dikmiş olduğum selvi çamlarınıda fotoğrafladığınız için teşekkürler.O çamların her yıl boy attığını görmek bana sonsuz mutluluk veriyor.Birgün Datça’ya demir attığımda gezilerinize katılmak isterim..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir