Henüz Bitmemiş Bir köy Türküsünün Ortasındayım

 

güven baykan

 

Fotoğraf sergisini gezdiğimiz Güven Baykan’ın fotoğraflarının altında şiirleri asılıydı, şiirleri okuduğumda bir sevgili hasreti, deniz, kayıklar, umut, özlem gibi öğeleri bolca gördüm.

Bana başka / sen / yok / sana başka/ ben / atalım kendimizi / yağmurun denizine / üzerimizde/ güneşin gözleri / altımızda eylülün / sarısı / gidersek / birlikte/ gidelim/ arkamızda eski hikayelerimiz…

Anladım ki / kitap okurken / koltuğunda /uyuyakalmışsan; / ve uyandığında / üzerin örtülü değilse / yalnızsındır.. Güven Baykan

Söz nasıl bir şey, yılanı deliğinden çıkaracak, bir insanı katil veya sevgili yapacak kadar. Veya hiç yaşamadığımız dünyalarda gezdirecek kadar, ne muhteşem bir şey.

 

Knidos Akademi’de çalışmalarını sürdüren Alp Bartu ile tanıştık, İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü 1974 mezunu. Ki aynı okulda, aynı bölümde bir yıl birlikte okumuşuz, ben 1976 mezunuyum. Alp Bartu kendisinden söz ederken ” 28 sene liselerde resim öğretmenliği yaptım 92 yılında emekli oldum, o zamandan bu yana da resim çalışmalarım devam ediyor. Erenköy’de resim atölyem var, şimdiye dek yurt içi ve dışında 76 kişisel sergi açtım, insan ve doğa konusu içinde neşeli insanların ilişkilerinden görüntüleri işliyorum. Renklerin lekelerin ilişkilerini çözümlüyorum. ” dedi. Alp arkadaşımızın sergideki iki çalışmasının önünde fotoğrafını çektim.

 

Akademi’nin ışığını en çok sevdiğim odalarından, burada portre fotoğrafı çekmesini hep sevmişimdir, bu kez modelim güzel yeğenimdi.

 

yeğenimle akademide

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.