Henüz Bitmemiş Bir köy Türküsünün Ortasındayım

fzilet kendirci

 

Fazilet Kendirci resmin sol alt kısmındaki keten kumaş parçasını göstererek  bu keten parçasının ya kendisini ya da ipini mutlaka kullandığını belirttirken nedenini şöyle açıkladı; ” Hepimiz bir lüksün peşindeyiz, gerektiği zaman zaman toplu taşıma araçları kullanmalıyız gerektiği zaman yürümeliyiz, gerektiği zaman ekmek peynirle karnınımızzı doyurabilmeliyiz, bu kumaş bana bunları anımsatıyor. Resmimi alan kişilerin de bu kumaşı görünce bunun manası ne diye sormalarını bekliyorum. Resim süsleme amacıyla olmamalı, bakanda sorular oluşturmalı. İnsanlar bence haddini bilmeli herkes parayı merkeze koymuş ona doğru gidiyor.”

 

Her yıl UKKSA’da kişisel resim sergisini izlediğimiz Hasan Mutlu tablolarının önünde poz verirken. Sohbetimizde Hasan Mutlu ” Ankara’daki çalışmalarımdan örnekler getirdim, tepki çok güzel, çıta gittikçe yükseliyor, kalite yükseliyor. Konaklama sorunu çözülüyor ( akademi karşısında binalar yapılıyor ) şimdi daha rahatız, buraya geliş gidişlerimiz kolaylaşıyor. ” dedi.

knidos akademi sergi salonu

Kapalı sergi salonunda diğer sergisi olan sanatçılar Adil Ocak,  Hatice Aras,  Derya Yıldız’dı.

 

Bu kısımda fotoğraf çekmek benim imkanlarımla biraz zor, flaş kullanmıyorum. Işıklandırma çok kötü, bu durum bu yıl da değişmedi.

 

Salona girişte Güven Baykan’ın fotoğraf sergisi vardı. Fotoğraf bir sanat mıdır diye sordum, zaman zaman bunun tartışması oluyor. Güven Baykan soruma fotoğraf ruha hitap ediyorsa, bir yerlerimize dokunuyorsa sanattır. ” diye cevap verdi. Kendisi aynı zamanda şair, iki şiir kitabı var, fotoğraflarının altında şiirlerinden dizeler asılmıştı. İlk kitabı Akşamlık’ın anlamını açıkladı. Eski göçebeler  akşam yemek yaptıklarında biri gelir diye bir tas ayırırlarmış, tanrı misafirine sunmak için. ” Akşamlık ” devlet tiyatrosunda oyun olarak ta oynanacakmış. Diğer kitabı ” Yol hep ikiye ayrılır “.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.