Güzel Bir Datça Havası

soguklarin-ardindan-17

Palamutbükü’nden Çeşmeköy yoluna sapar sapmaz çiçek açmış birkaç badem ağacıyla karşılaştım, heryıl burada ilk badem çiçeklerini görmüşüzdür.

soguklarin-ardindan-18

Çiçekler bizlere her zaman bir yaşama sevinci verirler, hele badem çiçekleri baharın ilk habercileri olurlar Datça’da. Göğün mavisiyle birlikte hoş görüntüler sunarlar. Bir zaman sonra tüm ovalar, vadiler onlarla kaplanır, Datça gelinliğini giydi dediğimiz günler. Bu yıl şubatın son günlerinde bu görüntüleri yaşarız diye düşünüyorum.

soguklarin-ardindan-19

Çiçek açmış ağaçların altında dolaşırken arı vızıltıları öyle yoğun ki. Kaybedilecek zaman yok, bu güzel havaları, polenleri değerlendirmeleri gerek.

soguklarin-ardindan-21

Bilmiyorum bana mı öyle geldi, arıcılıkla uğraşan arkadaşlar daha iyi bilirler, gördüğüm bal arıları oldukça zayıf ve küçüktü. Yıllardır fotoğraflarını çekerim, soğuk havaların etkisi olabilir. Tabii bu soğuklarda kovanlarında tüketecekleri balı olan arılar şerbetle beslenenlere göre bu günlerden daha sağlıklı ve güçlü çıkacaklardır.

soguklarin-ardindan-22

Fotoğraflar sizi aldatmasın, her taraf buradaki gibi çiçeklerle kaplı değil, belirli, güneş gören kuytu yerlerde açmışlar. Tabii yağmursuz geçen günlerin etkisi büyük, toprak soğuk kuzey rüzgarları ile iyice kurumuş vaziyette.

soguklarin-ardindan-23

Bu fotoğrafta bile o suya olan hasreti görebilirsiniz. Yine kuytu bir yerde çektiğim papatyalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir