Knidos'ta Gün Batımını İzlemek

Knidos büyük liman

Knidos Büyük liman

Güneşin batışı inanılmaz güzellikte bir doğa olayı, tabii biz çoğu zaman bu anı ve çevresinde oluşturduğu büyüleyici güzelliği göremeyiz. Gün batımını izlemek için uygun bir yerde bulunmamız gerekir; Düz bir ovada, dağların zirvesinde, denizlerde daha bir çok yerde bu anı yakalayabiliriz. Ülkemizin bazı yerlerinde güneşin batışının orada farklı olduğuna dair söylentiler duyarız, işte o yerlerden biri de bana göre Knidos'tur. Çoğu kişi Knidos'a gelse de o anı göremeden gider. Aydın Antmen arkadaşımla birlikte ikinci kez güneşin batışını izlemek üzere Knidos'a geldim. Knidos topraklarına ayak basabilmek için kapıda bilet almanız gerekiyor, büyüklere bu yıl 8 TL olmuş.

Knidos Liman caddesi

Knidos Liman Caddesi

Gelirken Aydın arkadaşım yanında Gitarını da getirmişti , ilk olarak Knidos liman caddesinde mini bir konser verdi . Bu cadde Apollon ve Afrodit tapınaklarına giden yol üzerinde, biz Afrodit tapınağının olduğu terasa çıkacağız , buradan güneşin batışı daha iyi izleniyor. Knidos 'u gezen bazı kişiler hayal kırıklığı yaşıyorlar ;çok fazla bir şey göremedik diye, bir tarihi yeri gezmeyi planlamışsak orası hakkında biraz bilgi sahibi olmak, taş parçası gibi görünen kalıntılara daha başka bir gözle bakmamızı sağlar. Yoksa bir kaç taş parçası der geçeriz. Knidos Antik limanları hala kullanılan nadir yerlerden, Nereden bakarsanız bakın çok güzel bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Ege ve Akdeniz birbirine bir kaç metre mesafede. Knidos'a geldiğimde çoğu kez bir hüzün çörekleniyor yüreğime, Datça Knidos'una sahip çıkamamış , uzakta bir yer gibi bir çoğu için , gitarın müziğini dinlerken bunlar geçti aklımdan.

Knidos teraslarında gitar çalmak

Knidos teraslarında

Aydın arkadaşım Yuvarlak tapınağı geçtikten sonra antik bir taşın üzerine oturarak müziğine devam etti. Daha güneşin batışına zaman vardı , bu arada bizim bulunduğumuz yere gelen bir çok turist oldu, deniz yoluyla gezen turistler , birden terasa çıktıklarında gitar çalan birsiyle karşılaşmak onları şaşırttı, bir zaman merakla izlediler. Buradan Knidos limanları çok güzel görünüyor . O gün sıcak bir hava olmasına karşılık akşama doğru Ege denizi tarafından esen rüzgarla bayağı üşüdük.

knidos'ta gün batımını beklerken

Knidos teraslarında gün batımını beklerken

Her zaman böyle mi bilmiyorum , gelen giden eksik olmadı. Biz de gün batımını daha iyi izleyebilmek için uç kısmlardaki kayalıklara geldik. Burada açı geniş, uçsuz bucaksız Ege , sol tarafımızda Knidos feneri batan güneşle birlikte göze hoş gelen koyu bir leke şeklinde manzaranın içinde yerini alıyor. Demek ki yapılar da doğayla bütünleşebiliyor diyorum , doğanın içinde bir anlam ifade ederlerse. Tabii bu insanoğlu doğaya sırtını dönmeden önce , veya doğadan koparılmadan. Turistler bu eşsiz manzaranın fotoğrafını çekiyorlar , kimi kayaların üzerinde o anı yudumluyor. Karşıda Yunan Kos adası , güneş kayaların üzerinden batacak.

knidos'ta gün batımı ve müzik

Knidos 'ta gün batımı ve müzik

Gün batımı anında etrafı birden bir sessizlik kaplıyor , ya da siz o anın etksinden olsa gerek bir şey duymuyorsunuz. Güneş sesizce bakır bir tepsi gibi kaybolurken Aydın Antmen'in gitarının nağmeleri Knidos teraslarında yankılandı. Yaşadığım müddetçe unutamıyacağım bir anıyı da beraberinde getirerek.

Knidos'ta mehtap

Knidos'ta Mehtap

Gün batımından sonra başımızı ege tarafına çevirince bir kez daha şaşırdık ;bu kez ay gösterisine başlıyordu , stoa sütunlarının arkasından onun fotoğrafını çekmek benim için büyük sürpriz oldu. Tabii bir destek kullansaydım çok daha güzel olurdu ama antik kenti gezerken tripod gibi bir araç taşımanıza izin verilmiyor. Yanımda tele objektifim de yoktu, ama o anı yaşamak çok hoş bir şey. Yanında benzer duyguları yaşayan bir arkadaşın da varsa heyacan çoğalıyor. Büyük limana geldiğimizde ay ışığının sudaki yansıması ve teknelerin görüntüsü çok güzeldi. Satırlarımı Hekate ile kapatayım, Hekate antik çağda Anadolu kökenli bir tanrıça , ay tanrıçası. Hekate , antik çağ inanışına göre iyiliği yayan,insanların yolunu aydınlatan bir Tanrıça . Balıkçıların, avcıların yardımcısı, gizemli , kötü yanları da var. Yatağan lagina da onun adına görkemli bir tapınak da var, gitmiştim. Aya bakınca o eski insanların onda gördükleri gelir aklıma çoğu kez, güneşin batışına da ne anlamlar yüklemişlerdir kimbilir.