Geleceğe Tutulan Işık

21 aralık Çarşamba günü, Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde bu yıl YGS sınavına girecek son sınıf öğrencilerimizi heyacanlandıran bir etkinlik vardı; ” YGS’ye Adım Adım, Meslek Tanıtım Kokteyli “. İlçemizde faal olarak çalışmakta olan değişik mesleklerden 40 kişi öğrencilere meslekleri ile ilgili bilgi verdi, onların kafalarına takılan veya merak ettikleri soruları cevapladılar.

datça okulları meslek tanıtım kokteyli

Etkinlik Datça Kaymakamı Vehbi Bakır’ın önerisi ile Datça Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özcan Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliği ile organize edildi. Özcan Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hayriye Şatır ilçemizdeki üç orta öğrenim kurumunda 160 son sınıf öğrencisi olduğunu belirterek bu öğrencilerin 04 – 18 ocak tarihleri arasında YGS başvuruları alınarak 12 mart tarihinde il sınavlarına gireceklerini söyledi. Hayriye şatır konuşmasında ” Öğrencilerimizdeki potansiyeli görebiliyoruz, bu potansiyeli yaşama geçirdiklerinde çok iyi yerlere gelebilecek çocuklar. Kaymakamımız da konu ile yakından ilgileniyor, YGS öncesi bir bilgilendirme, motivasyon toplantısı yapalım dedik, Kaymakamımızın önerisi ile böyle bir etkinlikte karar kıldık. Daha önceki yıllarda seminer şeklinde oluyordu, öğrenciler sıkılabiliyordu. Bu kez merak ettikleri mesleklerle ilgili o mesleklerin temsilcilerinden yüz yüze bilgi alma, sorularını sorma imkanı buldular. Onların tecrübelerinden yararlandılar.” dedi.

Oldukça samimi, sıcak bir ortamda gerçekleşen etkinlikte farklı mesleklerden 40 kişi öğrencilerin masalarını dolaşarak onlarla sohbet ettiler, meslekleri ile ilgili bilgi ve tcrübelerini aktardılar. Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, 1. Nike Filo Komutanı Yarbay Erdim Fahri Zeren, Datça Cumhuriyet Savcısı Şeref Murat Erkılıç, Emniyet Müdürü Cüneyt Bilen, Jandarma Komutanı Samet Ordu da meslekleri ile ilgili olarak öğrencileri bilgilendirdiler.

Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi, Özcan Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi son sınıf öğrencileri Meslek Tanıtım Kokteylinde oldukça memnundular. Konuşma imkanı bulduğum öğrencilerden Gökçe Ağca, Nisa Yazıcı, Ramazan Umut Özkaya, Yağmur Toparlak toplantının kendileri için çok faydalı olduğunu söylediler. Kafalarına takılan bazı sorulara cevap bulduklarını belirttiler. Yağmur Toparlak değişik masaları gezerek farklı mesleklerle ilgili bilgi aldığını, mimarlık ve veterinerlik arasında gidip geldiğini, bu toplantının bu bakımdan faydalı olduğunu söyledi. Ramazan Umut Özkaya İnş. Mühendisliğine ilgi duyduğunu, mimarlık ile ilgili bilgi aldığını ama inş. Mühendisliğine daha sıcak baktığını söyledi. Kısacası gençlerimiz bu etkinlik ile ilgilerini çeken mesleklerle, farklı meslekleri tanıma fırsatı buldular, bu toplantı gelecek yaşamlarına tutulan bir ışık gibiydi.

12. sınıf öğrencileri, okul müdürleri, öğretmenler ve çeşitli mesleklerden davetlilerin katıldığı toplantı samimi bir ortamda oldukça verimli geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir