Eski Datça’da Halk Eğitim Defilesi

defile-1

21 Mayıs Salı günü Eski Datça Mahallesindeki Halk Eğitim Merkezinde bir defile vardı. Belirtilen saat 14.oo te oraya gittim. Defileye ilgi büyüktü, havanın oldukça sıcak ve güneşin en yakıcı saatlerinin olması nedeniyle davetliler kendilerine ayrılan yerler yerine kendilerini dut ağaçlarının gölgesine attılar. Böyle zamanlarda ağaçların kıymeti daha iyi anlaşılıyordur.

defile-2

Halk Eğitim Merkezinde Dikiş Öğretmeni  Sinem Atılgan Yılmaz  “Halk Eğitimin sene sonu etkinliğine hoş geldiniz” diyerek program hakkında bilgi verdi. Daha Sonra konuşan  Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Tülay Demirci Boğatemür konuşmasında:

“Sevgili misafirler, ögrencilik yilları hepimizin hayatının en güzel dönemleri olarak hafizalarımıza kazınmıştır. Halk Eğitimi bizleri tekrar o günlere döndürerek her yaştan her kesimden insanı kah öğrenerek, kah paylaşarak, kah dertleşerek yan yana olmaya omuz omuza durmaya teşfik ediyor.

Insana yapilan yatırım en büyük yatırımdır. Kadına yapılan yatırm ise en çok prim yapandır. Egitimli kadın, bilinçli aile, bilgili çocuklar demektir.

Bizler bu kış burada fiziki sıkıntılara rağmen öğrettik, öğrendik, güldük, ağladık kısacası dolu dolu yaşadık. Kadın olmanın becerisiyle ürettik, yoktan var ettik ve bizlere daha fazla yatırım yapılırsa daha neler yapabileceğimizin mesajını vermek için bu defileyi sizlerin beğenizine sunmaya karar verdik. Bu yüzden bu defileyi tüm calışan kadınlara, üreten, boş durmayıp ugraşan kadınlara, hemcinslerimize adıyoruz. ” diyerek bir yılı nasıl değerlendirdiklerini belirtmiş oldu. Üreten kadın derken ben de buradan Annemi saygıyla selamlıyorum , bunu benim kadar iyi bilen az insan vardır. Yaratıcı, becerikli bir anne sayesinde eskiler yeni oldu, fakir günlerimizde giydiklerimizi çoğu kişi giyemezdi. Annemizin bu üretici yanı (Kendisi Kız Enstitüsü mezunu) bana da geçti, günümüzün tüketici insanlarından bir türlü olamadım.

defile-3

Defile’den önce halk müziği korosunun konserini izledik. Datça Halk Eğitimi Merkezinde  Türk Halk Müziği  kursu gören  20 kursiyer hocaları Suna SÖNMEZ yönetiminde bir konser verdi.

defile-4

Solist arkadaşlar birbirinden güzel türküleri seslendirdiler. Güneşin tam üstümüzde olduğu zamanlar, aslında Eski Datça’da defile denince benim aklıma taş sokaklarda brir sunum yapılacağı geldi. Halk müziği konserinin ardından mankenler ( kursiyer arkadaşlar kendi çalışmalarını sundular) podyumda yürümeye başladılar. İlk olarak kursiyer Pelin Karaarslan’ın kızı Tuana pijamasıyla yürüdü.

defile-5

Ayşe Siğnem Yılmaz’ın yönetiminde kurs gören 24 kursiyerin hazırladığı 41 parça kıyafet yine kendileri tarafından davetlilere sunuldu. İlk olarak günlük kıyafetler seyircilere sunuldu. Son bölümde gece kıyafetlerini izledik.

defile-6

İlk kez böyle bir wwwte bulunarak fotoğraf çektim, değişik bir dalda da çalışmış oldum. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi gayet sade, hoş kıyafetler.

defile-7

Manken olarak kendi yaptıkları giysileri tanıtan arkadaşlar profesyonel mankenler gibiydi.

Sayfalar: 1 2 3 4

2 yorum

  1. sevgili sinem bir çok konuda el marifeti ve pratik zekaya sahipsin, dikişte bunlardan sadece bir tanesi sen ve arkadaşların ayrıca Tülay hanım çook başarılıydınız emekte olduğu gibi sunuşta mükemmeldi.Seni ve kursiyer arkadaşlarını bir kere daha tebrik ediyorum. Sevgim ve saygımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir