Ege’de Deprem – Geçmiş Olsun Datça

Depremle yaşanılan sefaleti de görüyoruz, lambası yanmayan elektrik direği. Sağlıksız yapılar.

Sözünü ettiğim gibi kaçma anında tehlikeli olabilecek yerler, böyle dar bir sokak, duvarlar yan yatmış vaziyette.

Birkaç kez bu eski yapıları, sokakları belgeleyerek Datça Detay sayfalarında paylaşmıştım. Güleç yüzlü, misafirperver insanların yüzleri bu kez gülmüyordu.

Sokaklar, insanlar suskun.

Bu arada yaşanılan deprem 1856 yapımı olduğu belirtilen tarihi camii de vurmuş. Cami hocası üzgün bir vaziyette oradaydı, cami ibadete kapalı. Tamir edilmesi de oldukça zor veya zaman alır gibi. Boydan boya derin yarıklar var. Depremde bu yarıklar daha çok pencere gibi açıklıklardan, köşelerden oluyor.

Caminin kemer taşları yerinden oynamış, onlar da bayağı zarar görmüş. Minaresi bir yerden yarılarak az bir şey sağa doğru hareket etmiş görünüyor.

Fikret Aslan eski yapının önündeydi, odalardan birinin kapısı açılmıyordu yıkılan taşlardan. Dönerken eşi olduğunu sandığım bayanla duvarın önünde birşey olmamış gibi duruyorlardı.( Tam bu satırları yazarken dipten bir vuruntu geldi, elimde olmadan birden ayağa kalktım )

Kısacası eski yapıların hemen hemen hepsinde az veya çok bir zarar var, en kötüsü de depremle oluşan çatlaklar. Mahmet Ali Ağa konağında iki bacada bir yıkılma gördüm, dış duvarlar sağlam görünüyordu. Giderken caminin minaresini tekrar çektim, kayma buradan daha iyi görünüyordu.

Bu arada Betçe bölgesinden konuştuğum arkadaşlardan buradaki gibi görüntülerin olmadığını öğrendim. Herkese geçmiş olsun diyorum.

Deprem bölgesinde yaşadığımızın bilincindeyiz, Yarımada’nın iki tarafında hareketli fay kırıkları var. tarihte birçok depremin yaşandığı bir yer. Evimizi elimizden geldiğince sağlam yapmaya çalıştık ama o yıllarda bu demir, bu çimento çok diyen ustalar, görevini tam yapmayan birçok kişi oldu. O zamana dek böyle bir deney yaşamamış kişiler olarak çok zorluklar çektik, hazır beton diye de bir şey yoktu. Her depremde korkuyoruz maalesef ama şükür bir zararımız olmadı. Ama bir deprem bölgesindeyiz Allah beterinden saklasın diyerek herkese geçmiş olsun diyorum.

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir